گربه آلفا
گربه آلفا

در مورد گربه آلفا چه میدانید؟

گربه آلفا
نگاه یک گربه آلفا

آیا گربه شما آلفا ست؟ اصلا منظور از گربه آلفا چیست؟

اگر به رفتار گربه ها دقت کرده باشید و چند گربه را همزمان رصد کرده باشید متوجه خواهید شد، بعضی از گربه ها رئیس معاب هستند و ذاتا رهبرند. این گربه ها بسیار کنجکاوند و از خطر کردن نمیترسند، حرف گوش کن نیستند و حتا گاهی بسیار مغرور و لجباز به نظر میایند. این گربه ها که اغلب سر دسته دعوا ها، خرابکاری ها، در بازکردن ها و رفتن به مناطق ممنوعه هستند، گربه هایی با شخصیت آلفا نامیده میشوند.

گربه های آلفا از قوانین کسی پیروی نمیکنند، آن ها قوانین خاص خود را دارند، آنها اجازه میدهند آنها را نوازش کنید اما فقط وقتی دلشان بخواهد! سر پیچی از قوانین گربه آلفا اصولا میتواند پرتنش و دردناک باشد چرا که گربه های آلفا اگر درست آموزش نبینند، ممکن است از کنترل خارج شده و شروع به زورگویی کنند.

در این مقاله پت کالا 24، میخواهیم بیشتر درباره گربه های آلفا و نحوه درست برخورد با این گربه ها صحبت کنیم.

 

نشانه های رفتاری گربه آلفا:

گربه آلفای شما اگر هوس غذا کند، منتظر شما نمیماند، خودش دست به کار شده و با روحیه کنجکاو و رهبری ذاتی خود حتما راه حلی برای رسیدن به خواسته خود پیدا میکند. اصولا گربه های آلفا با بچه گربه ها و گربه های ضعیف تر از خود مهربانند، اما امان از ارتباط با گربه آلفای دیگر…..

نگهداری از چند گربه آلفا در یک قلمرو کار ساده ای نیست، چرا که در اغلب مواقع احتمال درگیری و تنش میان آن ها وجود دارد. حتا همزیستی با یک گربه آلفا برای انسانی که نحوه درست برخورد با او را نمیداند، خالی از چالش نیست، گربه آلفا هرگز خود را مجبور به انجام کاری نمیداند، او صبح روزهای تعطیل شما را به زور از رختخواب بیدار میکند، تا غذای محبوبش را برایش سرو کنید! گاهی روی صندلی، تختخواب، لباس یا وسایل شما مینشیند و قصد بلند شدن هم ندارد.

اگر مجبورش کنید، کاری را بر خلاف میلش انجام دهد، حتما از شما انتقام خواهد گرفت!!!!! مثلا شما میخواهید او را بغل کنید اما او تمایلی به این کار ندارد، به نظر شما چه اتفاقی خواهد افتاد؟؟؟؟؟؟

گربه های آلفا، نسبت به سایر گربه ها کمی بد قلق هستند اما بسیاااار باهوش و آموزش پذیرند، بنابراین با کمی تکرار و تمرین و تشویق میتوان آنها را سر به راه کرد.

برای آموزش این گربه ها، میتوانید از کلیکر استفاده کنید. بدین صورت که در قبال هر کار خوب، سریعا با کلیکر ضربه زده و بلافاصله تشویقی محبوب گربه دلبندتان را به او بدهید و این کار را مدام، در حین انجام کارها و رفتارهایی که دلخواه شماست تکرار کنید تا گربه شما متوجه این مسئله شود که هر بار که به حرف شما گوش کند یا طبق خواست شما عمل کند، جایزه ای خوشمزه در انتظار اوست.

مهم است که گربه شما بداند رییس اصلی کیست؟ برای همین قبل از اینکه وارد جنگ قدرت شوید بهتر است تشویقی را در ازای یک کار کوچک تقدیم خان والا کنید و تمام….. اما مراقب باشید هیچگاه به گربه آلفای خود باج ندهید، همیشه خوراکی در قبال انجام کار درست داده شود.

در برخورد با یک گربه آلفا به چه مواردی باید توجه کرد؟

مهمترین نکته این است که هرگز لجبازی، کار غلط و رفتارهای نامناسب گربه آلفای خود را با پرخاش و دعوا مقابله به مثل نکنید.

هرگز گربه خود را به هر دلیلی تنبیه نکنید و به جای دعوا و تنبیه از تصحیح و تشویق استفاده کنید. حسابی با او بازی کنید و وقت بگذرانید، گربه های آلفا سطح انرژی فکری بالایی دارند که اگر به درستی تخلیه نشود، باعث تشدید رفتارهای غلط و خرابکاری های هوشمندانه از طرف گربه خواهد شد.

اگر یک گربه آلفا دارید و قصد به سرپرستی گرفتن گربه جدید را دارید این مقاله پت کالا 24 را ازدست ندهید:

راهکارهایی برای آشنا کردن گربه ها