گربه پرشین
گربه پرشین

گربه پرشین یکی از نژاد های محبوب!

گربه پرشین امروزه به عنوان یکی از نژاد های محبوب در بین گربه سانان شناخته میشود که  توانسته توجه بسیاری را به خود جلب کنید. یکی از ویژگی های این گربه ایرانی با وقار و مطیع بودن است. همچنین نژاد پرشین بیسار آرام و شیرین است، این ویژگی ها باعث شده است تا نژاد پرشین گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری در منزل باشند. از جمله ویژگی های دیگر این گربه ها میتوان به یک سر گرد، صورت کوتاه، بینی شل، گونه های چاق، گوش های کوچک و گرد، چشم های بزرگ و بدنی محکم اشاره کرد. جالب است بدانید که گربه های پرشین رفتاری بسیار مغرورانه دارند.

ممکن است آنها از فعالیت یا صدایی آزار ببینند ولی کم پیش می آید که این موضوع را به صورت علنی به شما نشان بدهند. گربه ایرانی یا پرشین میتواند برای شما و خانوادتان یک دوست بسیار عالی و مهربان باشد. پرشین ها رفتاری بسیار دوستانه دارند. البته این موضوع نباید ناگفته بماند که نگهداری از یک گربه از نژاد پرشین نسبت به سایر گربه ها کمی سخت تر است. گربه های پرشین نیازمند مراقبت خوب و صحیح هستند که اگر قصد نگهداری از آنها را دارید باید در این رابطه آموزش های لازم را ببینید.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: سرماخوردگی گربه و درمان آن | علائم سرماخوردگی تا راه های درمان

تاریخچه گربه پرشین

گربه ایرانی نژادی اصیل با قدمتی طولانی است و همانطور که از اسم آن پیداست وجود آن از ایران سرچشمه میگیرد. از مشخصه های گربه ایرانی میتوان به مو های بسیار بلند آنها اشاره کرد. بعضی از محققان دلیل وجود این مو های بلند را جهش ژنتیکی میدانند. گربه های پرشین اولین بار توسط یک نجیب زاده ایتالیایی به نام پیترو دلا واله در قرن هفدهم از ایران به اروپا برده شدند. در آن سال ها گربه های پرشین دارای یک خر خاکستری و براق بوده اند. اما امروزه گربه های این نژاد را میتوانید در رنگ های دیگری نیز پیدا کنید.

در آن زمان گربه های پرشین و گربه هایی که از کشور های همسایه ایران به اروپا برده میشدند همه با نام  گربه های آسیایی شناخته میشدند. جالب است یدانید که گربه های ایرانی از نژاد های مورد علاقه ملکه ویکتوریا بودند. محبوبیت گربه های ایرانی در بین اروپاییان بسیار زیاد بوده و آنها این نژاد را یک حیوان خانگی بسیار مناسب میدانستند. گربه های پرشین همچنین در سال 1871 در نمایشگاه کریستال پالاس به صورت رسمی به نمایش گذاشته شدند. گربه های پرشین توانستند در آن زمان محبوبیت بسیار بیشتری از گربه های آنگورا به دست بیاورند.

در قرن نونزدهم گربه های ایرانی به ایالات متحده نیز برده شدند. گربه های پرشین توانستد به سرعت خود را به یکی از نژاد های محبوب و دوست داشتنی در تمام دنیا تبدیل کنند.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: بیماری های چشم گربه ها | دلایل بیماری های چشمی و راه های درمان

اندازه گربه ایرانی

این گربه های دوست داشتنی ابعاد بزرگی ندارند. گربه های ایرانی یا همان پرشین دارای اندازه ای متوسط و قدی کوتاه هستند. وزن نژاد گربه های ایرانی بین 3 تا 5 کیلوگرم میتواند باشد.

شخصیت گربه پرشین

گربه های ایرانی یکی از نژاد های گربه ای هستند که دارای شخصیت بسیار آرام میباشند. همچنین این گربه ها دارای شخصیت بسیار شیرین و رفتاری بسیار دوستانه با اعضای خانواده هستند. گربه های ایرانی رفتاری بسیار تبعیض گونه دارند. شاید از خود بپرسید که چگونه یک گربه میتواند در رفتار خود تبعیض قائل بشود؟ پاسخ این است که گربه های پرشین فقط با اعضای خانواده و افرادی که به آنها اعتماد دارند رفتاری محبت آمیز دارند. این گربه ها به هیچ وجه با غریبه ها و افرادی که به آنها اعتماد ندارند رفتار خوبی ندارد.

گربه های ایرانی علاقه ای به تغییرات شدید ندارند و از رفتار های غافلگیر کننده بیزارند. آنها خانه ای که آرامش داشته باشد و تغییرات کمی در محیط اطرافشان باشد را دوست دارند.

گربه ایرانی

گربه های این نژاد نیاز های خود را به سادگی به شما ابراز میکنند. شما میتوانید نیاز های آن ها را از صدای آنها و چشمان درشتشان بفهمید. آنها نیاز هایی مانند وعده های غذایی به موقع، نیاز به بازی و محبت را با صدا و چشم هایشان به شما گوشزد میکنند.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: ریزش موی گربه | دلایل و راه های درمان ریزش موی گربه

درباره سلامتی گربه ایرانی

گربه های پرشین گرچه زیبایی و شیرینی بسیار زیادی دارند اما بسیار مستعد بیماری ها و مشکلات گوناگون هستند. بعضی از این مشکلات مربوط به ساختار صورت این گربه ها میباشد که بعضی از آنها عبارتند از:

  • مشکلات تنفس یا تنفس با صدای زیاد که به دلیل منقبض شده سوراخ های بینی گربه است
  • شکل بد دندان ها، دلیل این موضوع آن است که دندان ها به خوبی بر روی هم قرار نمیگیرند
  • شرایط چشم مانند چشم گیلاس و آنتروپیون
  • حساسیت بسیار زیاد به گرما
  • بیماری کلیه پلی کیستیک
  • مستعد ابتلا به کرم حلقوی و عفونت قارچی
  • Seborrhea oleosa ، یک بیماری پوستی که باعث خارش، قرمزی و ریزش مو می شود

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: چاقی گربه | علت های چاقی و راهکار های کاهش وزن در گربه ها

نحوه مراقبت از گربه پرشین

یکی از مهم ترین اصول نگهداری از گربه های پرشین این است که باید به صورت مداوم این گربه ها را تمیز کنید. این کار باید به صورت روزانه باشد یعنی شما باید روزی یک بار نظافت آنها را انجام بدهید. شما باید بدانید که خز بلند این گربه ها باید به صورت روزانه شانه بشوند. همچنین این گربه های ایرانی نیاز به استحمام منظم نیز دارند. برای مثال یک بار در ماه ایده خوبی برای این کار میتواند باشد. یکی دیگر از مواردی که باید حتماً رعایت کنید این است. جعبه بستر گربه را به صورت منظم و روزانه تمیز کنید.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: کرم های گربه ها | انواع انگل های روده ای و درمان آن ها

به یاد داشته باشید که اگر این کار به صورت روزانه انجام نشود میتواند ضایعات داخل جعبه بستر به خز و پنجه های گربه بچسبد. مورد دیگری که در مراقبت از گربه پرشین باید رعایت کنید این است که برای آنها مسواک بزنید. برای گربه مسواک بزنید تا از بیماری پریودنتال جلوگیری کنید. بهترین گزینه این است که این کار را به صورت روزانه انجام دهید اما اگر فرصت آن را ندارید میتوانید این کار را به صورت هفتگی نیز انجام بدهید. لازم به ذکر است که مسواک زدن روزانه برای گربه بسیار ایده آل میباشد.

نکته دیگری که باید بدانید این است که نگهداری از گربه های پرشین در داخل خانه بسیار راحت تر است. وقتی شما یک گربه ایرانی را در محیط باز و حیاط نگهداری میکنید باید بدانید که کار تمیزکاری شما نیز دوبرابر خواهد شد. اگر در فکر نگهداری از یک گربه پرشین هستید حتماً قبل از اقدام مطمئن شوید که توانایی نگهداری از آنها را دارید. در غیر این صورت بهتر است اقدام به تهیه این نژاد گربه نکنید.