مشکلات جعبه بستر (قسمت اوّل) بیان موضوع و اهمیت آن!

مشکلات دفع گربه ها مسئله ای است که حداقل 10% از گربه ها در طول زندگی خود دچار آن میشوند! برخی گربه ها هستند به طور کلی از جعبه بستر استفاده نمی کنند.برخی فقط از جعبه های خود برای دفع ادرار یا اجابت مزاج استفاده می کنند اما نه برای هر دو. این یعنی آنکه شما باید برای هرکدام از این دو عمل یک جعبه بستر تهیه کنید. برخی دیگر هم در جعبه های خود این کار را انجام میدهند اما بعضی وقت ها هم از جعبه آنها خارج می شود. بعضی مواقع نگه داری دو گربه با یک جعبه بستر مشترک میتواند باعث بی علاقگی آنها به جعبه بسترشان بشود.

پس بهتر است که اگر چند گربه دارید جعبه های جداگانه برای هر گربه در نظر بگیرید. هنگامی که گربه به هر دلیلی از جعبه بستر خود اجتناب کرد، این کار می تواند یک مشکل مزمن شود. و دلیل آن هم جایگزینی سایر سطوح برای دفع توسط گربه است! این سطح ممکن است فرش اتاق یا صندلی راحتی مورد علاقه شما باشد.بهترین روش مقابله این است که برای آنها یک جعبه بستر مناسب تهیه کنید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید. همچنین مهم است که به عادت های دفع گربه خود توجه کنید تا بتوانید بهترین جعبه بستر را برای آن انتخاب کنید.

اگر این عادت ها را در نظر بگیرید میتوانید به راحتی از مشکلات دفع گربه ها جلوگیری نمایید. اگر گربه شما دفع خود را خارج از جعبه بستر و بر روی سطوح انجام داد باید برای رفع آن اقدامی کنید. اگر این موضوع برای گربه عادت شد قطعاً به مشکل برخواهید خورد.مشکلات استفاده از جعبه بستر در گربه ها می تواند دلایل متنوع و پیچیده داشته باشد. درمان های رفتاری اغلب موثر هستند، اما روش های درمانی باید متناسب با مشکل خاص گربه باشد.

چرا برخی از گربه ها روی سطوح دفع را انجام میدهند؟

ایراد در مدیریت

اگر گربه شما با جعبه بستر خود راحت نیست یا نمی تواند به راحتی به آن دسترسی پیدا کند، قطعاً از آن استفاده نمی کند. بعضی از مشکلات رایج جعبه بستر که ممکن است باعث شود گربه شما خارج از جعبه خود دفع انجام دهد:

  • شما جعبه بستر گربه خود را اغلب یا به میزان کافی تمیز نکرده اید.
  • احتمال دارد که گربه شما حساس است و شما به اندازه کافی جعبه بستر برای گربه تهیه نکرده اید.

حتماً برای هر گربه خود یک جعبه بستر و همچنین یک جعبه اضافی تهیه کنید تا از اینگونه مشکلات جلوگیری شود.

  • جعبه بستر گربه شما برای او خیلی کوچک است.
  • گربه شما نمی تواند همیشه به راحتی به جعبه بستر خود برسد.
  • جعبه بستر گربه شما ممکن است دارای یک آستر باشد که باعث ناراحتی او می شود.
  • احتمالاً جعبه بستر گربه شما خیلی عمیق است! گربه ها معمولاً یک یا دو اینچ بستر را ترجیح می دهند.

ترجیح سطح

بعضی از گربه ها برای دفع، برخی از سطوح یا بافتها مانند فرش، خاک گلدان یا ملافه را ترجیح می دهند.

مشکلات دفع گربه ها
بعضی از گربه ها ممکن است ترجیح دهند که به جای انجام دفع درون جعبه بستر این کار را بر روی سطوح انجام دهند!

ترجیح یا انزجار!

حساسیت های گربه در این زمینه همچنین می تواند در واکنش گربه به بستر خود تأثیر بگذارد.گربه هایی که به یک بستر خاص عادت کرده اند ممکن است بستر جدیدی که فراهم میکنید را نپذیرند. حتی ممنکن است که از بو یا احساس بستر جدیدی که برایشان فراهم میکنید بدشان بیاید.

اولویت یا انزجار مکان

مانند انسانها و سایر حیوانات، گربه ها مکانهایی را که دوست دارند را برای دفع ترجیح می دهند.همچنین متقابلاً ممکن است از مکانهایی که دوست ندارند اجتناب کنند. این بدان معنی است که اگر جعبه بستر گربه را در مکانی که آنه دوست ندارد بگذارید در استفاده از آن اجتناب میکند.

عدم توانایی در استفاده

گربه های سالمند یا گربه های دارای محدودیت های جسمی ممکن است از بعضی جعبه بستر ها نتوانند استفاده کنند. برای مثال ممکن است با جعبه های بستری که در آنها ورودی بالا است مشکل داشته باشند. دلایل زیادی وجود دارد که گربه ای که در گذشته از جعبه بستر خود به طور مداوم استفاده میکرده الان بی علاقه شده است. این موضوع شروع مشکلات دفع گربه ها است و آنها خارج از جعبه بستر عملیات دفع را انجام میدهند

مشکلات جعبه بستر
اگر گربه شما یک گربه سالخورده است باید بسیار در انتخاب جعبه بستر دقت کنید تا از توانایی رفتن گربه به داخل آن و انجام دفع گربه درون جعبه بستر مطمئن شوید.

یکی از دلایل رایج آن این است که اتفاقی باعث ناراحتی او در هنگام استفاده از جعبه بستر شده است. اگر گربه شما دچار این مکل شود، ممکن است متوجه شوید که به نظر می رسد او برای رفتن به جعبه مردد است. حتی ممکن است او وارد جعبه شود اما پس از آن خیلی سریع آنجا را ترک می کند. گاهی حتی ممکن است این موضوع آنقدر جدی شده باشد که قبل از استفاده از جعبه آن را ترک کند. یکی از دلایل عمده این موضوع که میتوان به آن اشاره کرد دفع گربه همراه با درد است.

اگر گربه شما به دلیل بیماری در هنگام دفع دچار شود ممکن است یادگرفته باشد که این درد را به جعبه بستر خود مرتبط کند. این موضوع باعث به وجود آمدن یک خاطره بد از جعبه بستر در ذهن گربه میشود و نتیجه آن عدم استفاده گربه است. حتی اگر سلامتی گربه شما به حالت عادی برگشته باشد، این ارتباط هنوز هم ممکن است ذهنش را درگیر کند.

چرا باید در رابطه با این موضوع تا این اندازه جدّی بود؟

همانطور که در بالا به شما گفتیم اگر این موضوع پیگیری نشود باعث ایجاد مشکلات دفع گربه خواهد شد. قطعا دیدن این صحنه که گربه روی یکی از سطوح خانه عملیات دفع را انجام میدهد برای شما ناراحت کننده است. اصرار ما برای حل هر چه زودتر این موضوع به دلیل همین ایجاد ناراحتی و ناخوشایند بودن آن است. شما با اقدام به موقع خیلی راحت میتوانید از مشکلات دفع گربه خود جلوگیری نمایید. تاکید میکنم این موضوع اگر به موقع حل نشود باعث ایجاد ناراحتی بسیار در شما خواهد شد.

پس هر چه زودتر یا به روش های اعلام شده در قسمت های بعد یا با مراجعه به دامپزشک آن را حل کنید. مطمئناً شما با خواندن این مطلب بخشی از مشکلات دفع گربه خود را متوّجه شدید. شما میتوانید ادامه این مقاله را در مشکلات جعبه بستر گربه (قسمت دوّم) میشاهده نمایید.