دانستنی ها

سرطان گربه ها | جامع ترین راهنمای سرطان گربه ها

سرطان گربه ها

سرطان گربه ها چیست؟

سرطان گربه ها یکی از انواع مختلف بیماری های رایج گربه ها است. سرطان دسته ای از بیماری ها است که در آن سلول ها به طور غیرقابل کنترل رشد می کنند. در ادامه آنها به بافت اطراف حمله می کنند و ممکن است به سایر مناطق بدن گسترش یابد. علت سرطان گربه ها هنوز دلایل روشنی ندارد و به یک سری از عوامل محدود است. همانند انسان، گربه ها می توانند به انواع مختلف سرطان مبتلا شوند. این بیماری می تواند موضعی باشد (محدود به یک ناحیه باشد، مانند تومور) یا عمومی شود.(در سراسر بدن پخش شود).

علت سرطان گربه

علت سرطان گربه

سرطان یک بیماری “چند عاملی” است، به این معنی که هیچ علت مشخصی ندارد. با این حال، ما می دانیم که هر دو عامل ارثی و محیطی می توانند علت سرطان گربه باشند. سرطان سلول سنگفرشی گوش، پلک یا بینی یک سرطان پوست است که در اثر قرار گرفتن مکرر در معرض آفتاب ایجاد می شود. گربه های سفید یا رنگ روشن بیشتر در معرض کارسینوم سلول سنگفرشی قرار دارند. .لنفوسارکوم یا لنفوم (LSA)، یکی از رایج ترین نوع سرطان در گربه ها است. برخی گزارش ها تخمین می زنند که 30٪ از کل سرطان های گربه گزارش شده به دلیل LSA باشد.

ویروس سرطان خون گربه (FeLV) به غیر از فرم دستگاه گوارش (GI) بیشتر به اشکال LSA مرتبط است. FeLV یک ویروس قابل انتقال است که می تواند در رحم و همچنین از طریق بزاق و تماس مستقیم منتقل شود. FeLV یکی دیگر از انواع سرطان گربه ها میباشد. این ویروس در درجه اول یک بیماری در گربه های جوان است و اکثر اوقات علائمی را نشان نمی دهد. بنابراین مهم است که برای جلوگیری از انتقال و پیشرفت سرطان، آزمایش منظم از گربه انجام شود. واکسنی برای FeLV در دسترس است که دامپزشک می تواند بر اساس سبک زندگی گربه تجویز کند.

البته تجویز این واکسن به میزانی که FeLV در بدن گربه شما پیشروی کرده است نیز بستگی دارد. LSA (رایج ترین شکل سرطان گربه ها) در دستگاه گوارش(GI) می تواند باعث ایجاد توده بزرگی در معده یا روده شود. این مسئله هم میتواند باعث انتشار در سراسر روده گربه نیز بشود. در صورت مشاهده شواهدی از بیماری، مهم است که حیوان خود را برای پیدا کردن علت سرطان گربه نزد دامپزشک خود ببرید. LSA قابل درمان نیست، با این حال بیشتر گربه ها به خوبی به درمان پاسخ می دهند.

علائم سرطان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • توده ها (که همیشه بدخیم نیستند، اما باید مورد برسی و معاینه دامپزشک قرار بگیرند)
 • تورم
 • زخم های مداوم یا عفونت های پوستی
 • ترشح غیر طبیعی از هر قسمت از بدن
 • بوی بد دهان
 • بی حالی و یا سایر تغییرات مشخص در رفتار
 • کاهش وزن
 • لنگ زدن های ناگهانی
 • اسهال یا استفراغ
 • لکه های پوستی پوسته پوسته و یا قرمز
 • کاهش یا از دست دادن اشتها
 • دشواری در تنفس، ادرار یا مدفوع
 • تغییر در رفتار

تشخیص سرطان

اگر توده ای وجود داشته باشد، اولین مرحله معمولاً نمونه برداری است. که یک نمونه از بافت بسیار کوچک را برای بررسی میکروسکوپی سلول ها برمیدارند. متناوباً، ممکن است جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از توده برای تشخیص توسط یک آسیب شناس انجام شود. شما میتوانید برای تشخیص سرطان گربه ها از رادیوگرافی، سونوگرافی، ارزیابی خون و سایر آزمایش ها استفاده کنید.

چه گربه هایی بیشتر مستعد هستند؟

گرچه سرطان در گربه ها در هر سنی و نژادی ممکن است اتفاق بیفتد  اما در گربه های مسن شیوع بیشتری دارد. نژادهایی از گربه ها هستند که مستعد ابتلا به سرطان های خاص هستند. اما گربه هایی که گوش و سرشان سفید است بسیار بیشتر از سایر گربه ها در معرض سرطان پوست هستند. شما میتوانید از دامپزشک خود بپرسید که گربه شما با توجه به نژاد و سایر عوامل جزو گروه های در معرض خطر است یا خیر.

 پیشگیری از به وجو آمدن سرطان

 • نگهداری گربه در فضای بسته.این کار گربه را از برخی سرطان های پوستی که در اثر آفتاب سوختگی ایجاد می شود، محافظت می کند.
 • سرطان پستان یک سرطان شایع برای گربه ها است، اما با اسپری گربه میتوان از آن جلوگیری کرد.

درمان های سرطان

گزینه های درمان متفاوت است و به نوع و مرحله سرطان گربه ها بستگی دارد. درمان های معمول شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و ایمنی درمانی یا ترکیبی از روش های درمانی میتواند باشد. موفقیت در درمان بستگی به شکل و میزان سرطان بستگی دارد. البته باید بدانید که تشخیص زودهنگام میتواند بیشتر از هر عاملی به شما و حیوانتان کمک کند.

علت های سرطان گربه ها

مراجعه به موقع به پزشک میتواند در بهبود سریع گربه شما بسیار کمک کند.

 

برخی از صاحبان گربه هیچ درمانی برای سرطان انتخاب نمی کنند و  فقط برای آنها مراقب های تسکینی در نظر میگیرند. صرف نظر از اینکه پس از تشخیص سرطان در حیوان خانگی خود چگونه پیش می روید، در نظر گرفتن کیفیت زندگی وی هنگام تصمیم گیری در آینده بسیار مهم است. برخی از سرطان گربه ها قابل درمان هستند و تقریباً همه بیماران حداقل می توانند از مزایای درمان بهره مند شوند.

نباید ناامید بشوید!

شما باید بدانید تنها کاری که نباید انجام دهید ناامید شدن است. شما باید با امید بسیار زیاد برای درمان گربه خود اقدام کنید. مطمئن باشید در صورت تشخیص به موقع نتایج خوبی در درمان میگیرید. اما اگر سرطان گربه شما قابل درمان نیست جای ناراحتی ندارد. شما هنوز کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای بهتر شدن حیوان خانگی خود انجام دهید.

علت های سرطان گربه ها

اگر در حین درمان کنار گربه خود باشید وجود شما میتواند برای آنها همراه ایجاد آرامش کند.

 

هرگز برای تشخیص علت سرطان گربه تاخیر نکنید و  در مورد گزینه های خود با دامپزشک خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید که تغذیه خوب و مراقبت دوستانه می تواند کیفیت زندگی گربه شما را بسیار بالا ببرد. شما میتوانید بهترین غذا های گربه را از فروشگاه PETKALA24 در قسمت غذای گربه تهیه نمایید. ایجاد رفاه نسبی برای گربه کار کوچک و مفیدی است که میتوانید انجام دهید. شما باید بدانید که چه زمانی باید با دامپزشک خود مشورت کنید! شما برای مشورت به موقع با دامپزشک باید قبلا در مورد علت سرطان گربه مطالعه کرده باشید.

پس توصیه ما به شما این است که مطالب فوق را با دقت زیاد مطالعه کنید. این مطالب میتوانند به شما کمک کنند که با تشخیص به موقع سرطان گربه جان او را نجات بدهید. اگر گربه شما علائم بالینی ذکر شده در این مقاله را داشت بلافاصه با دامپزشک خود تماس بگیرید. اگر دامپزشک شما سرطان را تشخیص دهد بهترین کار شروع درمان پیشنهادی دامپزشک برای گربه عزیزتان است. و توصیه ما به شما این است که هرگز این کار را به تاخیر نیندازید.

2 دیدگاه در “سرطان گربه ها | جامع ترین راهنمای سرطان گربه ها

 1. Monir گفت:

  سلام مرسی از مقاله عالی که گذاشتید. گربه من علائمی که توی مقالتون گفتید رو کمو بیش داره خیلی نگرانش هستم نمیدونم چه کار کنم 🙁

  1. manager گفت:

   سلام ممنون. همونطور که در مقاله گفتم باید با مشاهده علائم سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید قطعاً مراجعه سریع به دامپزشک میتونه به شما کمک کنه اگر گربه شما واقعاً دچار این بیماری شده باشه پس سعی کنید زمان رو از دست ندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.