بیماری های رایج گربه ها
بیماری های رایج گربه ها | آنچه گربه شما را به خطر می اندازد

چه بیماری هایی در گربه ها رایج تر است

به عنوان یک والد گربه، شناختن علائم و نشانه های بیماری های رایج گربه ها بسیار مهم است. بنابراین می توانید در صورت شناختن بیماری، به موقع برای گربه از دامپزشک کمک بگیرید. چند بیماری هستند که جزو بیماری های رایج گربه ها محسوب میشوند که در ادامه به آن میپردازیم. برای کسب اطلاعات در مورد بیماری هایی که اغلب گربه ها را تحت تأثیر قرار می دهد با ما همراه باشید.

سرطان گربه ها

سرطان دسته ای از بیماری ها است که در آن سلول ها به طور غیرقابل کنترل رشد می کنند. در ادامه به بافت اطراف حمله می کنند و آنها ممکن است به سایر مناطق بدن نیز گسترش یابند. همانند افراد، این حیوانات نیز می توانند به انواع مختلف سرطان گربه ها مبتلا شوند. این بیماری می تواند موضعی باشد (محدود به یک ناحیه باشد، مانند تومور) یا عمومی شود (در سراسر بدن پخش شود). شما میتوانید برای اطلاع بیشتر در این رابطه، مقاله سرطان گربه ها  ها را مطالعه نمایید.

دیابت گربه ها

دیابت در گربه ها بیماری است که در اثر کمبود هورمون انسولین یا پاسخ ناکافی به انسولین ایجاد می شود. بعد از خوردن غذا، سیستم گوارشی او مواد غذا را به اجزای مختلف، میشکند و توسط انسولین به سلول ها منتقل می شود. وقتی انسولین تولید نشود یا گربه نتواند از آن به طور معمول استفاده کند، سطح قند خون بالا می رود. نتیجه آن افزایش قند خون است که در صورت عدم درمان می تواند مشکلات بهداشتی پیچیده ای را برای گربه ایجاد کند.درک این نکته مهم است که دیابت به عنوان یک اختلال قابل کنترل در نظر گرفته می شود.

بسیاری از گربه های دیابتی می توانند زندگی سالم و شادی داشته باشند. حتی ممکن است برخی از آنها بهبودی پیدا کنند!

ویروس نقص ایمنی گربه (FIV)

گربه های آلوده به ویروس نقص ایمنی (FIV) تا سالها پس از وقوع عفونت اولیه ممکن است علائمی از خود نشان ندهند. اگرچه این ویروس آرام عمل می کند، اما با حفظ بیماری، سیستم ایمنی بدن گربه بسیار ضعیف می شود.این باعث می شود بدن گربه به انواع عفونت های ثانویه حساس شود. گربه هایی آلوده به ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) مبتلا هستند باید با شرایط خاص نگهداری شوند. آنها باید تحت مراقبت های پزشکی حمایتی قرار بگیرند و در یک محیط داخلی و بدون استرس نگهداری شوند.

اگر این شرایط فراهم باشد گربه ها می توانند ماه ها تا سال ها زندگی نسبتاً راحتی داشته باشند تا بیماری به مراحل مزمن خود برسد. گربه آلوده به FIV ممکن است سالها هیچ علائمی نداشته باشد. به محض بروز علائم، ممکن است به طور مداوم پیشرفت کنند یا گربه ممکن است علائمی از بیماری را نشان دهد که سالها با او همراه بوده. اگر این بیماری به مرحله حاد خود برسد قطعاً مشکل ساز خواهد شد. شما میتوانید برای اطلاع بیشتر در این رابطه مقاله ویروس نقص ایمنی گربه (FIV)را نیز مطالعه نمایید.

ویروس سرطان خون (FelV)

ویروس سرطان خون گربه برای اولین بار در دهه 1960 کشف شد. این ویروس یک ویروس RNA قابل انتقال است که می تواند سیستم ایمنی بدن گربه را به شدت مهار کند. این بیماری گربه ها یکی از علل شایع تشخیص بیماری و مرگ در گربه های خانگی است. از آنجا که ویروس همیشه بلافاصله علائم را نشان نمی دهد ، هر گربه جدیدی که وارد یک خانه می شود باید از نظر FeLV آزمایش شود. FeLV یکی از بیماری های رایج گربه ها است سیستم ایمنی حیوان را ضعیف می کند. این کار گربه ها را مستعد ابتلا به انواع عفونت ها و بیماری های دیگر میکند.

از جمله آنها میتوان به کم خونی، بیماری کلیوی و لنفوسارکوم  اشاره کرد. بچه گربه ها و گربه های جوان کمتر از یک سال، بیشتر در معرض این بیماری گربه ها هستند. گربه ای که با یک گربه آلوده زندگی می کند، در فضای باز ممکن است توسط گربه آلوده گاز گرفته شود. حتی بچه گربه هایی که از مادری متولد می شوند که FeLV مثبت دراند بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند. ویروس FeLV در بسیاری از مایعات، از جمله بزاق، ترشحات بینی و  مواد دفعی گربه از جمله ادرار ، مدفوع وجود دارد.

این عفونت یکی از بیماری های رایج در گربه ها است پس بهتر است در این مورد بیشتر مراقب گربه خود باشید.

کرم قلب گربه ها

کرم قلب توسط پشه های آلوده پخش می شود. آنها به طور فزاینده ای به عنوان علت اصلی مشکلات بهداشتی در گربه های خانگی شناخته می شود. گربه ها یک میزبان غیرمعمول برای کرم قلب هستند. برخلاف نام آن، کرم قلب در درجه اول باعث بیماری ریه در گربه ها می شود. این مسئله نگرانی مهمی برای هر صاحب گربه است. به خصوص برای آنهایی که در مناطقی با پشه زیاد زندگی می کند. اگر گربه های شما در معرض این بیماری هستند برای پیشگیری باید با دامپزشک به دامپزشک مراجعه کنید. ممکن است فکر کرده باشید بیماری کرم قلب فقط سگ ها را درگیر می کند.

این موضوع درست است ولی نه به طور کلی! این عفونت در گربه ها وجود دارد اما کمتر است. به عبارت دیگر جزو بیماری های رایج گربه ها نیست. گربه ها به هیچ وجه میزبان خوبی برای انگل کرم قلب نیستند. بنابراین کرم قلب به احتمال زیاد کل چرخه زندگی خود را کامل نخواهد کرد. به این معنی که کرم های کمتری زنده می مانند و بسیاری از آنها به قلب گربه نمی رسند. کرمهایی که زنده می مانند می توانند مشکلات جدی سلامتی ایجاد کنند. این بیماری در مرحله اول نگران کننده نیست ولی باید در کل مراقب باشید.

سندرم بالا آمدن گربه

بسیاری از والدین حیوانات خانگی مشتاقانه پنجره های خود را باز می کنند تا از آب و هوا در ماه های تابستان لذت ببرند. اما متأسفانه، پنجره های بدون حفاظ خطر واقعی برای گربه ها ایجاد می کنند. گربه ها ممکن است به احتمال زیاد از این پنجره ها خارج شوند. این حرکت آنقدر شایع است که حرفه دامپزشکی نام این حرکت را سندرم بالا آمدن گذاشته است. سقوط می تواند منجر به خرد شدن فک ها، سوراخ شدن ریه ها، شکسته شدن اندام ها، لگن ها و حتی مرگ شود. گربه ها غریزه بسیار خوبی برای بقا دارند و آنها عمداً از مکان های بلند “پرش” نمی کنند که خطرناک باشد.

اکثر گربه ها به طور تصادفی از پنجره های بلند، تراس یا راه فرار از آتش سقوط می کنند. شاید نتوان این حرکت آنها را جزو بیماری گربه ها دانست اما قطعا خطر آن به اندازه سایر بیماری های گربه است.

هاری در گربه ها

هاری یک بیماری ویروسی است که مغز و نخاع کلیه پستانداران از جمله گربه ها، سگ ها و انسان را درگیر می کند. این بیماری قابل پیشگیری بوده و در تمام دنیا جزو بیماری های رایج گربه ها است. در تنها جایی که این بیماری گزارش نشده است ایالت فلوریدای آمریکا بوده است. دلیل خوبی وجود دارد که هاری ترس را در افراد ایجاد می کند چون میتواند پس از بروز علائم 100٪ کشنده باشد.