راهنمای غذای سگ | رژیم غذایی سگ
راهنمای غذای سگ | توضیحات جامع تنظیم وعده ها و مقدار آن

راهنمایی جامع در مورد تعداد وعده ها و مقدار غذایی که به سگ میدهید

شما برای آنکه سگتان یک زندگی با کیفیت داشته باشد باید از راهنمای غذای سگ کمک بگیرید. این مقاله به شما کمک میکند که بهترین غذا های موجود را با توجه به نیاز سگ خود به او بدهید. همچنین در این مقاله مقداری که باید در هر وعده به سگ بدهید و تعداد وعده ها را برسی خواهیم کرد.

چرا انتخاب غذای سگ مناسب مهم است؟

شما باید بدانید که غذا یکی از مهمترین عوامل در زندگی سگ شما است. از طریق رژیم غذایی، سگ باید تمام نیازهای بدن خود را بدست آورد. از انرژی مورد نیاز برای بازی کردن تا مواّد مغذی که هر بافت را تشکیل می دهد. هر روندی که بقای سگ را تامین میکند، همه باید از طریق رژیم غذایی سگ تأمین شود. تامین کم یا زیاد نیاز های غذایی سگ به سرعت باعث ناراحتی و بیماری در سگ میشود. اگر موردی وارد رژیم غذایی سگ شما شد که نباید در آن وجود داشته باشد، مطمئن باشید که مشکلات دور نخواهند بود.

از زمان قطع شیر از خردسالی تا پیری، نکات تغذیه سگ بیش از هر عامل دیگری کیفیت و طول عمر سگ شما را تعیین می کند. شما میتوانید این رژیم غذایی را از طریق راهنمای غذای سگ برای دوست مهربان خود تهیه کنید. شما مدیون سگ خود هستید تا نیاز های غذایی سگ را برطرف سازید. این کار ممکن است کمی پیچیده به نظر بیاید اما نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم!

چه نوع غذایی باید به سگ بدهید؟

هیچ پاسخی در این رابطه وجود ندارد. ما می توانیم به شما کمک کنیم غذاهایی با بهترین مواد انتخاب کنید اما هیچ غذایی مناسب هر سگ نیست. سگهای مختلف در رژیم های مختلف عملکرد متفاوتی دارند. بنابراین انتخاب یک ماده غذایی برای رژیم غذایی سگ  آزمون و خطا را در پی خواهد داشت. شما باید انتخاب کنید که کدام نوع غذاها مناسب سگ شما هستند. موارد زیادی وجود دارد اما شما میتوانید طبق راهنمای غذای سگ خود به راحتی انتخاب کنید! در جمله قبل از کلمه جدیدی استفاده شد که شاید معنی آن را ندانید راهنمای غذای سگ چیست؟

در طول مدتی که از سگ خود نگهداری کرده اید قطعا بعد از غذا عکس العمل هایی از او دیده اید. برای مثال چند روز پیش به سگ خود غذایی داده اید که بعد از مصرف سگ دارای حالات خوبی بوده. یا دقیقا غذایی خورده که دچار حالات بدی شده است. این راهنمای غذای سگ شما است که در انتخاب یک غذای مناسب به شما کمک میکند. هنگامی که تصمیم گرفتید کدام دسته از مواد غذایی را ترجیح می دهید میتوانید طبق رژیم غذایی سگ تغذیه را آغاز نمایید. شما میتوانید بهترین محصولات موجود در بازار برای سگ خود را در غذای سگ تهیه نمایید.

شما میتوانید در زمینه تهیه یک راهنمای غذای سگ خوب حتی با دامپزشک خود هم مشورت کنید. شما با گفتن ویژگی ها و میزان فعالیت او به دامپزشک برای سگ خود یک رژیم غذایی خوب به دست آورید. نیاز های غذایی سگ ها از هم دیگر متفاوت هستند. مثلاً بعضی از سگ ها با غذا های با کیفیت معمولی وضعیت عالی خواهند داشت و دقیقاً برعکس این موضوع نیز  صادق است. این موضوع قطعا برای سگ های مختلف متفاوت است. بنابراین سلامتی سگ شما باید همیشه شاخص نهایی مناسب بودن یک ماده غذایی باشد.

چه مقدار غذا برای تغذیه مناسب است؟

مقدار تغذیه استفاده شده در رژیم غذایی روزانه سگ به همان اندازه که غذای مناسب مهم است اهمیت دارد. در تمامی محصولات بر روی بسته بندی غذا راهنمای غذای سگ هم نوشته شده است. شما باید همیشه از دستورالعمل های مربوط به وزن سگ خود استفاده کنید. شما میتوانید این وزن را خود با ترازو به دست آورید  یا از دامپزشک خود کمک بگیرید. شما پس از شروع رژیم غذای سگ باید وزن سگ خود را به صورت دقیق تحت نظر بگیرید. این کار ساده ترین راه برای تشخیص صحیح بودن یا نبودن مقدار تغذیه است.

سگ شما هنگامی که می توانید دو یا سه دنده آخر را موقع لمس حس کنید، اما به راحتی نمی توانید ببینید وزن مناسبی دارد. هنگامی که دو یا سه دنده آخر سگ نه قابل ملاحضه نیست و در لمس کردن هم مشخص نیست سگ اضافه وزن دارد. زمانی که دو یا سه دنده آخر سگ شما بیش از مشخص باشد سگ شما بسیار لاغر است. برای برطرف کردن لاغری  میتوانید هر روز 10% به رژیم غذایی سگ خود اضافه کنید. همچنین میتوانید از راهنمای غذای سگ خود هم کمک بگیرید. به این صورت که اگر غذای سگ در گذشته دارای کالری کمی بوده کالری آن را افزایش دهید.

گاهی اوقات، سگهایی که بیش از حد تغذیه می کنند بیش از حد وزن نمی گیرند و فقط مشکلات گوارشی پیدا میکنند. اگر سگ خیلی بیشتر از حد مورد نیاز تغذیه شود ، بدن با عجله غذا را به صورت اسهال که به مرور منجر به کاهش وزن شود، دفع میکند. اگر رژیم غذایی سگ شما مناسب است ولی سگ هنوز هم وزن متعادل ندارد احتمال وجود بیماری وجود دارد.

در چند وعده به سگ خود غذا بدهیم؟

رژیم غذایی سگ برای اکثر سگهای بزرگسال سالم می تواند بسیار انعطاف پذیر باشد. هنگامی که مقدار تغذیه روزانه را تعیین کردید، می توانید آن را به هر تعداد وعده که می خواهید تقسیم کنید. اکثر صاحبان سگ 1تا3 وعده غذایی در روز انتخاب می کنند. اما به دلیل وجود ارتباط بالقوه بین نفخ شکم و وعده های غذایی بزرگ نباید وعده ها برای سگ کم باشند. این یکی از نکات تغذیه سگ است که توصیه می شود خوراک روزانه را به چند وعده غذایی در طول روز تقسیم کنید.

هر نژادی می تواند تحت تأثیر نفخ شکم قرار بگیرد و دچار بیماری هایی در این زمینه شود. اما شیوع بیشتری در نژادهای Great Danes، Weimaraners، St. Bernards، setters Irish، Gordon seters دارد. قطعاً وعده های غذایی متعدد و کوچکتر برای سگ ها به خصوص برای نژاد های گفته شده توصیه می شود. سگ ها عاشق سازگاری هستند. پس هنگامی که رژیم غذایی خوبی برای سگ پیدا کردید که متناسب با او باشد، بهتر است به آن پایبند باشید.

مخلوط کردن غذاهای مختلف باهم

تا زمانی که بتوانید مقادیر را به درستی را باهم مخلوط کنید، مخلوط کردن غذاهای مختلف می تواند یک روش عالی باشد. این یک روش بسیار آسان برای افزایش تنوع و تعادل رژیم غذایی سگ شما باشد. در غذا های سگ حدوداً مقادیر فیبر، چربی و پروتئین یکسانی وجود دارد. با توجه به این موضوع آنچنان نیازی به محاسبات سخت برای انجام این کار ندارید.