انواع غذای سگ
انواع غذای سگ | معرفی جامع متنوع ترین غذا های سگ

انواع غذای سگ و روشش های تولید آنها

برای انتخاب غذای سگ خیلی گزینه ها وجود دارند. غذای حیوانات خانگی تجاری با سرعتی بسیار زیاد در حال رشد هستند. این روزها، انواع مختلفی از غذای سگ  در فروشگاه ها مانند بسکوییت در قفسه ها چیده شده اند. این غذا ها برای تأمین نیاز مختلف سگ ها است. در واقع گزینه های زیادی وجود دارد از غذای سگ خانگی گرفته تا غذای سگ های گارد و خیابانی. مطمئن باشید تصمیم گیری برای انتخاب یک غذا در بین انواع غذای سگ بسیار دشوار است.

در این مقاله، همه دسته های مختلف غذاهای سگ ها (از جمله غذای سگ خانگی) که در بازار موجود هستند و مزایا و معایب مرتبط آنها را بررسی خواهیم کرد. شما میتوانید که انواع مختلفی از غذاها را می توان با هم تغذیه کنید و بعضاً گزینه جالبی برای سگ ها است. در واقع دو روش اصلی برای طبقه بندی انواع غذای سگ وجود دارد. روش اول مربوط به این است که آیا غذا حاوی همه مواد مورد نیاز سگ شماست و روش دوم نحوه تهیه غذا را شرح میدهد.

  1. غذای کامل سگ در مقابل مکمل

غذاهای کامل

از بین انوع غذای سگ غذاهای کامل محبوب ترین انتخاب صاحبان سگ است. این غذا ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند از جمله خشک ، مرطوب و خام. شما میتوانید برای دیدن انواع غذای سگ روی لینک ضربه بزنید. برای اینکه از نظر قانونی یک غذای سگ برچسب گذاری شود، یک غذا باید حاوی هر ماده مغذی مورد نیاز سگ در مقادیر کافی باشد. این مواد مغذی برای سالم نگه داشتن سگ باید در غذای سگ وجود داشته باشند. این بدان معناست که تغذیه یک غذای سگ در صورت مصرف به اندازه در مدت طولانی مضر نیست.

نوار کامل بودن غذای سگ ( از جمله غذای سگ خانگی و …) اروپا توسط فدراسیون صنعت غذای حیوانات خانگی اروپا (FEDIAF) تعیین شده است. این نوار میتواند انتخاب غذای سگ شما را یاری سازد تا بفهمید غذای سگ انتخاب شده توسط شما یک غذای کامل است یا خیر. به منظور تأمین سطح مواد مغذی FEDIAF ، کاری کرده که اکثریت غذاهای کامل طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی را در خود دارند. در حالی که برخی از مواد معدنی را می توان به شکل “ارگانیک” یا “طبیعی” اضافه کرد، اکثر این مکمل ها به صورت مصنوعی تولید می شوند.

که این موضوع باعث انتقاد برخی از طرفداران تغذیه طبیعی می شود.

غذا های کمکی

غذاهای کمکی غذاهای مرطوب یا خام هستند که مواد مغذی کامل را برای سالم نگه داشتن یک سگ در خود ندارند.  بنابراین باید این غذا ها در کنار سایر غذاها مانند غذاهای کامل، غذاهای خانگی یا مکمل ها استفاده شوند.

     2. روش آماده سازی غذای سگ

در زیر لیستی از تمام روشهای اصلی پردازش غذای حیوانات خانگی خانگی آورده شده است که همه آنها می توانند به صورت کامل یا مکمل باشند.

غذا های خشک

یکی از انواع غذای سگ، غذا های خشک میباشد. غذاهای خشک در بین سگ ها بسیار محبوب است. این محصولات حتی یک انتخاب محبوب غذای سگ خانگی میباشد. محبوبیت غذای خشک مطمئناً مدیون راحتی آن است زیرا در همه جا موجود است، آنها به آماده سازی احتیاج ندارند و نگهداری آنها سخت نیست. غذای خشک را میتوان به روش های مختلفی تولید کرد که بعضی از آنها به صورت زیر میباشند:

اکستروژن

اکستروژن رایج ترین روش پخت و پز برای غذاهای خشک سگ است. در فرآیند اکستروژن ، مواد اولیه (معمولاً مواد اولیه از قبل خشک شده و آسیاب شده به صورت پودر) مخلوط می شوند و از داخل اجاق گاز بخار غول پیکر عبور می کنند. سپس این مخلوط از طریق یک قالب عبور داده می شود و سپس به بیسکویت های جداگانه تبدیل می شود. سپس به سرعت با هوای گرم خشک می شود، خنک می شود و یک پوشش روغن به آنها داده می شود تا عطر و طعم آنها افزایش یابد. تعداد زیادی از منتقدان ادعا می کنند که چندین سطح فرآوری که برای تولید غذاهای اکسترود شده مورد نیاز است.

به ویژه دمای بالای این روش ممکن است بسیاری از مواد مغذی طبیعی موجود از جمله ویتامین ها، برخی اسیدهای آمینه و آنزیم ها را از بین ببرد. با این حال حامیان طرفداری می کنند که فرآیند پخت و پز باعث از بین رفتن انگل ها می شود و در واقع ممکن است قابلیت هضم را افزایش دهد.

پخت

پخت یک روش جایگزین است که اجازه می دهد غذاها با فشار کمتری نسبت به اکستروژن پخته شوند. در این روش ممکن است مواد مغذی بیشتری را دست نخورده باقی بمانند. با این وجود پخت معمولاً به مقدار مشخصی از گلوتن گندم برای اتصال بیسکویت ها متکی است. که البته این موضوع ممکن است مشکلات خود را داشته باشد. در این فرایند پخت بیسکویت ها به آرامی از یک اجاق بلند در بالای یک تسمه نقاله عبور می کنند.

غذاهای فشرده شده سرد

درست کردن غذاهای سگ فشرده شده سرد هنوز نسبت به روش های قبل روش رایجی نیست اما به سرعت میتواند محبوبیت پیدا کنند. دلیل آن این است که همه مزایای پردازش غذای خشک مرسوم را دارند اما دمای بالایی ندارند. با این وجود مواد لازم هنوز قبل از فشار خشک و خرد می شوند. بعضی از آنها مانند دانه ها نیز باید از قبل پخته شوند تا سطح خاصی از فرآوری برسند. اما در مرحله نهایی مطمئناً فشرده سازی آن بسیار کمتر از روش اکستروژن است. این روش ها میتوانند برای تولید انواع غذای سگ (انواع غذا خشک سگ) مورد استفاده قرار گیرند.

خشک کردن با هوا

خشک شدن با هوا کارها را یک قدم جلوتر می برد. زیرا مواد اولیه معمولاً فرآیند را تازه شروع می کنند نه اینکه آن را آسیاب کرده و یا از قبل بپزند. در این روش مواد غذایی در معرض جریان هوای گرم قرار میگیرند. آنها به آرامی آب خود را از طریق تبخیر از دست میدهند. این روش آسیب به پروتئین ها، ویتامین ها و آنزیم ها را در مقایسه با روش های دیگر کاهش می دهد. برخی از غذاهای خشک شده با هوا باید با افزودن آب، آبرسانی شوند. اگرچه ممکن است این بسته ها کم به نظر برسند اما حجم غذایی که آنها دارند بطور قابل توجهی زیاد است.

استفاده از انجماد

غذاهای خشک شده یخ زده ابتدا با انجماد ایجاد می شوند. سپس مواّد را به آرامی در خلا گرم می کنند تا رطوبت از بین برود. به این ترتیب، مواد مغذی آسیب بسیار کمی می بینند. اکثر مردم این روش تولید غذا را قطعاً طبیعی ترین روش موجود می دانند. غذاهای خشک سگ منجمد کمی گران هستند اما ماندگاری باورنکردنی بدون نیاز به مواد نگهدارنده مصنوعی دارند. مانند برخی از غذاهای خشک شده در هوا، بسیاری از غذا های منجمد قبل از تغذیه نیاز به آب رسانی مجدد دارند.

غذاهای مرطوب

غذا های مرطوب یکی از انواع غذای سگ هستند که طرفداران نسبتاً زیادی هم دارند. تنها چیزی که باعث میشود بعضی از صاحبان حیوانات غذای سگ خانگی خود را از نوع غذای خشک انتخاب کنند راحتی در نگهداری است. غذاهای مرطوب را باید به خوبی نگهداری کرد اما غذا های خشک را در هر مکانی قابل نگهداری است. پس یکی از اصلی ترین دلایل ترجیح غذای خشک همین است. پخت غذا های مرطوب در دمای بسیار بالایی برای مدت زمان حداکثر 90 دقیقه انجام میشود.

طرفداران تغذیه خام معتقدند که چنین دمای بالا احتمالاً به برخی از مواد مغذی طبیعی موجود در غذا آسیب می رساند. غذاهای مرطوب، به طور طبیعی آب بیشتری نسبت به غذاهای خشک دارند. برای برخی از صاحبان سگ ها باعث می شود غذاهای مرطوب گزینه ای طبیعی تر، در مقایسه با برخی از انواع غذاهای خشک مانند غذاهای اکسترود شده باشد. همچنین رطوبت زیاد ممکن است برای سگهایی که زیاد آب نمی نوشند بسیار عالی است. یا حتی برای سگ هایی که سابقه یا مشکلات ادراری دارند بسیار مفید است.

اما آب زیاد به این معنی است که شما باید غذای مرطوب را خیلی بیشتر از غذای خشک به سگ بدهید.

غذاهای خام

یکی دیگر از انواع غذای سگ موجود غذاهای خام است. شاید تا الان متوجه تعداد فریزرها در فروشگاه های حیوانات خانگی شده اید. آنها در حال افزایش هستند و غذاهای خام دلیل این امر است. بسیاری از صاحبان سگ ها تغذیه خام را طبیعی ترین روش تغذیه سگ می دانند. در طی دهه گذشته این موضوع با سرعت بالایی در حال افزایش محبوبیت است. با این وجود تغذیه خام به هیچ وجه خالی از انتقاد نیست. بسیاری از دامپزشکان و متخصصان صنعت، نگرانی هایی را در مورد ایمنی و تعادل غذایی غذاهای خام مطرح کرده اند.

این یک بحث بسیار طولانی و مفصل است و ممکن است از حوصله مخاطب خارج باشد. مانند غذاهای مرطوب و خشک، غذاهای خام از قبل آماده شده به دو شکل کامل و مکمل وجود دارد.

غذاهای تازه

دسته دیگری از غذاهای حیوانات خانگی که تازه شروع به ظهور کرده اند غذاهای کامل تازه میباشند. با توّجه به مواد تشکیل دهنده تازه و سطح پایین پردازش،غذاهای کامل تازه احتمالاً گزینه خوبی هستند. این غذا نسبت به غذاهای خشک و مرطوب، بخش زیادی از مواّد مغذی طبیعی خود را حفظ می کند.

انتخاب درست غذا

با وجود گزینه های بسیار زیاد، به راحتی می توانید درک کنید که بسیاری از صاحبان حیوانات در تنوع این غذا ها غرق شده اند. در انواع غذای سگ که در بالا توضیح داده شد جوانب مثبت و منفی خاص برای هر کدام به صورت جداگانه وجود دارد. هیچ دسته ای برای همه سگها یا صاحبان آن بهترین نیست. شما مطمئناً در مورد آنچه باید سگ شما تغذیه کند با انواع نظرات روبرو خواهید شد. اما تصمیم نهایی با توجه به نتیجه مطلوب شما و سگ شما است. در این مقاله با انواع غذای سگ آشنا شدید و میتوانید بسته به سلیقه  غذای سگ خانگی خود را تهیه نمیایید.