سگ پامرانین
سگ پامرانین

[lwptoc numeration=”decimal”]

درباره سگ پامرانین چه میدانید؟

نژاد سگ پامرانین که از نژاد های کوچک محسوب میشود. این نژاد سگ دارای تاریخچه ای طولانی و بسیار جالب است و در اصل سگ ها از سگ های سورتمه در گذشته به وجود آمده اند. به این سگ ها به سه گروه صورت خرسی، صورت روباهی و صورت عروسکی تقسیم میشوند. پامرانین ها بسیار فرمانبردار، چابک و فعال هستند و میتوانند یک عضو خانواده خوب برای شما باشند. سگ پامرانین بر خلاف جثه کوچک خود سگ های بسیار بزرگ تر از خود را به چالش میکشد.

هیچکس از آنها با جثه کوچکشان این انتظار را ندارد و ممکن است با دیدن این صحنه بسیار غافلگیر بشوید که چگونه سگ به این کوچکی سگ های بزرگ تر از خود را به چالش میکشد. این سگ ها قالباً علاقه زیادی به پارس کردن دارند و ممکن است همسایگان شما را آزار بدهند. پس اگر قصدر نگهداری از پامرانین ها را دارید سعی کنید آنها را به خوبی تعلیم بدهید تا از موارد این چنینی پیشگیری بشود. این سگ ها همچنین نیاز به ورزش، بازی و توجه شما دارند پس سعی کنید زمانی را در طول روز به آنها اختصاص دهید. این کار ها باعث ایجاد آرامش و نشاط زیاد در سگ شما خواهد شد.

در ادامه این مطلب سگ های پامرانین را از بعد های مختلف برسی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: بهترین سگ های نگهبان

مطالب بیشتر درباره سگ های پامرانین

این سگ ها دارای وزن بین یک کیلو تا سه کیلو هستند ولی شخصیت آنها بسیار بزرگ تر از جثه آنها است. همچنین قد پامرانین ها به طور متوسط بین 17 تا 30 سانتی متر میباشد. در مورد طول عمر این سگ های دوست داشتنی نیز باید گفت که طول عمر  آنها چیزی بین 6 تا 12 سال میباشد. سگ های پامرانین را میتوان کوچک ترین عضو از خانواده سگ های اشپیتز دانست. سگ های پامرانین اسم خود را از پومرنیا در کشور آلمان گرفته اند. این سگ ها محبوب ترین نژاد سگ ملکه ویکتوریا بودند و به همین دلیل نیز در بین مردم شهرت زیادی پیدا کردند.

سگ های پامرانین دارای یک ذهن بسیار کنجکاو هستند و میتوانند در بعضی مواقع مستقل عمل کنند. این موضوع باعث آن میشوذ که در بعضی موارد شاهد حمله این سگ های کوچک و دوست داشتنی به سگ های دیگر بشویم.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: سگ یورکشایر تریر

البته این موضوع تا حدودی قابل حل شدن است و شما میتوانید با ایجاد معاشرت صحیح بین آنها و سگ های دیگر باعث شوید تا آنها با سگ های دیگر کنار بیایند. سگ های پامرانین صورتی گرد و گوش هایی ایستاده دارند همین موضوع باعث شده تا بعضی صورت آنها را به روباه و بعضی دیگر به عروسک خرسی تشبیه کنند. از مشخصات ظاهری دیگر سگ های پامرانین میتوان به چشم های بادامی شکل و تیره رنگ اشاره کرد. چشمان پامرانین ها همیشه از کنجکاوی برق میزند و به شما میگوید که چقدر برتی ماجراجویی اشتیاق دارند.

این سگ ها میتوانند دارای دماغ تیره رنگ و بعضاً به رنگ های دیگر باشند.

پامرانین ها برای چه افرادی مناسب هستند؟

پامرانین ها برای افرادی که مسن هستند و افرادی که زیاد درخانه حضور ندارند ولی علاقه زیادی به نگهداری سگ دارند مناسب هستند. دلیل این موضوع را هم میتوان گفت که سگ های پامرانین وابستگی زیادی به ندارند. پامرانین ها همچنین برای افرادی که خانه حیاط دار ندارند نیز بسیار مناسب است و گزینه بسیار مناسبی برای نگهداری در منزل میباشد. سعی کنید اگر بچه کوچک دارید از نگهداری سگ های پامرانین در خانه پرهیز کنید. شما باید به عنوان صاحب پامرانین ها بدانید که اگر خودتان قصد آموزش آنها را دارید باید بسیار ثابت قدم باشید.

این موضوع میتواند باعث فرمان برداری ساده تر این سگ ها از شما بشود.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: درباره غذا های هپی داگ

نکات مهم درباره سگ های پامرانین

 • پامرانین ها به افراد غریبه بسیار مشکوک هستند و ممکن است پارس کنند.
 • تریبیت کردن سگ های پامرانین ممکن است سخت باشد پس سعی کنید در صورت امکان این کار را به یک مربی بسپارید.
 • پامرانین ها به شدت به گرما حساس هستند پس سعی کنید آنها را در معرض هوای گرم زیاد قرار ندهید.
 • به دلیل کوچک بودن سگ های پامرانین سعی کنید در صورت داشتن بچه کوچک در خانه این سگ ها را نگهداری نکنید. به این دلیل که ممکن اسن فرزند شما ناخواسته به این سگ های کوچک آسیب برساند.
 • این سگ ها را به هیچ وجه در حیاط نگه ندارید. این حیوانات به دلیل جثه کوچکشان ممکن است مورد آزار و اذیت پرنده هایی مانند شاهین و یا عقاب قرار بگیرند.
 • سگ های پامرانین بر خلاف ظاهر کوچکشان این تصور را ندارند که جثه کوچکی دارند. این موضوع باعث میشود تا اگر سگی به حریم انها تجاوز کند به آنها حمله کنند. پس شما باید حواستان به آنها باشد چون این موضوع برای آنها میتواند بسیار گران تمام بشود حتی به قیمت جانشان!
 • ممکن است وقتی سن سگ های پامرانین بالا برود در خز آنها به صورت سکه ای لکه های طاسی ایجاد شود.
 • برای آنکه از سلامتی سگ خود مطمئن شوید از یک پرورش دهنده مطمئن خرید کنید.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: آیا غذای خشک برای سگ کافی است؟

تاریخچه سگ های پامرانین

سگ های پامرانین از نژاد اشپیتز می آیند و در کشور های شمال دور توسعه یافته اند. از جمله خیشاوندان این نژاد سگ میتوان به سگ های الخوند نروژی، شیپرکه، اشپیتز آلمانی، سگ اسکیمو آمریکایی، ساموئید و سایر اعضای گروه سگهای اشپیتز اشاره کرد. از افراد سرشناسی که سگ پامرانین دارند میتوان به مارتین لوتر، متکلم، میکل آنژ، ایزاک نیوتن و موتزارت اشاره کرد. یکی از افراد مشهور دیگری که سگ های پامرانین را نگهداری میکرد ملکه ویکتوریا بود. او در سال 1888 اوّلین بار سگ پامرانین را در ایتالیا دید.

ملکه ویکتوریا با دیدن این نژاد زیبای سگ عاشق و مجذوب این نژاد شد. نام سگ ملکه ویکتوریا مارکو بود و در رقابت های زیادی که با سگ های دیگر در طی سالیان زندگی خود داشت توانست افتخارات زیادی کسب کند.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: نژاد های سگ | جامع ترین لیست از 50 نژاد محبوب سگ

او آنقدر به این نژاد از سگ علاقه مند شد که در همان سال در سفر خود به فلورانس سه سگ پامرانین دیگر نیز خریداری کرد. از سال 1900 تا سال 1930 این سگ ها آنچنان محبوبیتی پیدا کردند که در نمایشگاه های انگلیس اکثر ورودی ها از این نژاد بودند. محبوبیت این سگ ها در آن سال ها در سرتاسر اقیانوس اطلس گسترش یافت. امروزه سگ های پامرانین به محبوبیت بسیار زیادی در سراسر دنیا دست یافته اند و طرفداران بسیار زیادی دارند. در آمریکا نیز اوّلین پامرانین در سال 1892 وارد نمایشگاه های نیویورک شد.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید:کوتاه کردن ناخن سگ

شخصیت سگ های پامرانین

سگ های پامرانین برون گرا، با نشاط و باهوش هستند. این سگ ها عاشق کنجکاوی کردن و شناختن افراد جدید هستند و در صورت تربیت صحیح میتوانند با سایر حیوانات نیز برخورد بسیار خوب و مناسبی داشته باشند. سگ های پامرانین دچار خودبزرگ بینی هستند و علاقه دارند سایر سگ های بزرگ تر از خود را به چالش بکشند. شما باید مانع انجام این کار توسط سگ خود بشوید. طبیعتاً کسی از سگ های پامرانین توقع محافظت ندارد اما جالب است بدانید آنها بسیار محافظان قابلی هستند.

پامرانین ها به دلیل حس کنجکاوی خود همیشه حواسشان جمع است و با دیدن هر چیز ناشناس پارس میکنند تا به شما هشدار دهند. سعی کنید سگ پامرانین خود را از بین سگ هایی انتخاب کنید که نه به شدت بازیگوش هستند و نه آنهایی که بسیار خجالتی و گوشه گیر هستند. سگ پامرانین شما باید میانه رو باشد و بین این دو حالت باشد. مانند بسیاری از سگ های دیگر پامرانین ها نیز نیاز به معاشرت با سایر حیوانات و ملاقات افراد جدید دارند. پس سعی کنید آنها را در این موقعیت ها قرار دهید این کار باعث اجتماعی شدن آنها میشود.

شما برای این کار میتوانید سگ پارمانین خود را به صورت روزانه به پارک ببرید تا با افراد بیشتری آشنا شود.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: سگ ژرمن بلک | هفت چیز که درباره ژرمن مشکی نمیدانید

سلامتی سگ پامرانین

سگ های پامرانین مشکلات خاصی ندارند که ژنتیکی باشد اما مانند هر سگ دیگری ممکن است دچار بیماری هایی بشوند. سگ پامرانین شما ممکن است در طول زندگی خود هرگز دچار این بیماری ها نشود اما بسیار حائز اهمیت است که درباره این بیماری ها بدانید. شما باید قبل از خرید سگ خود به مجوز های بهداشتی که سگ باید داشته باشد توجه کنید. در صورت نداشتن این مجوز ها سراغ فروشنده دیگری بروید که سگ های آن دارای مجوز های بهداشتی باشد.

مجوز های بهداشتی به شما نشان میدهند که وضعیت جسمانی سگ برسی شده است و سگ دارای سلامت کامل میباشد. در ادامه بعضی از بیماری هایی که سگ های پامرانین میتوانند دچار آن شوند را با یکدیگر برسی میکنیم.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: سگ هاسکی | هر آنچه که نیاز است در مورد این نژاد سگ بدانید

بیماری های احتمالی که ممکن است پامرانین ها را درگیر کند:

 • آلرژی: بعضی از سگ های پامرانین میتوانند از آلرژی رنج ببرند. این آلرژی ها میتواند در اثر تماس با محیط و یا حساسیت به نوعی غذا باشد.
 • صرع: بعضی از این سگ ها ممکن است بیماری صرع داشته باشند. شما باید این سگ ها را پیش دامپزشک ببرید تا درمان مناسب برای او تجویز کند.
 • بیماری های چشمی: سگ های پامرانین مستعد ابتلا به بیماری های چشمی میباشند. این بیماری ها ممکن است آب مروارید و یا خشکی چشم باشد. این بیماری در سگ های جوان و مسن تر مشاهده میشود و در صورت عدم رسیدگی و درمان منجر به کور شدن چشم سگ میشود.در صورت مشاهده قرمزی در چشم سگ خود باید به دامپزشک مراجعه نمایید تا به چشم سگ رسیدگی های لازم بشود.
 • دیسپلازی مفصل ران: این موضوع به ندرت ممکن است در پامرانین ها اتفاق بیفتد. تغییرات مفصل ران در سگ های پامرانین میتواند دلیل ژنتیکی، محیطی و غذایی داشته باشد. این بیماری در پامرانین ها بر خلاف نژاد های بزرگ نیازی به جراحی ندارد و سگ میتواند با درمان های خفیف به زندگی سالم و شاد خود ادامه بدهد.
 • کشش کشکک: این یک بیماری بسیار شایع در سگ های پامرانین است و با مشاهده آن باید به دامپزشک مراجعه نمایید. بیماری کشش کشکک میتواند منجر به لنگ زدن سگ شما در حین راه رفتن بشود.
 • مشکلات دندانی: سگ های پامرانین بسیار مستعد بیماری های دندانی هستند. آنها ممکن است بسیار زودتر از انتظار دندان های خود را از دست بدهند و یا دچار مشکلات لثه بشوند. برای جلوگیری از این مشکل باید به دندان های این سگ ها رسیدگی کنید. حتی گاهاً برای معاینه آن ها را پیش دامپزشک ببرید.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: بیماری های رایج سگ ها | معرفی بیماری تا راه های درمان

نحوه مراقبت

سگ های پامرانین، سگ های فعالی هستند. آنها نیاز به پیاده روی دارند. شما باید آنها را حداقل به صورت یک روز درمیان به پیاده روی ببرید. آنها از قدم زدن کنار شما و بازی کردن با شما بسیار لذت میبرند. پس سعی کنید حتماً این شرایط را برای انها فراهم سازید. نکته ای که باید حتماً به آن توجه نمایید این است که سگ شما در حین پیاده روی دچار گرمازدگی نشود. همچنین شما میتوانید برای آنها اسباب بازی هایی فراهم کنید تا با آنها بازی کند. این کار میتواند باعث سرگرم شدن و تخلیه انرژی سگ شما بشود.

سگ های پامرانین نیاز به توجه زیاد مانند نژاد های دیگر ندارند اما توجه شما میتواند آنها را بسیار خوشحال کند. پامرانین ها عاشق یادگیری هستند اما توجه  آنها برای مدت بسیار کمی به شما معطوف است.

شما میتوانید این مورد را نیز مشاهده نمایید: راهنمای غذای سگ | توضیحات جامع تنظیم وعده ها و مقدار آن

سگ های پامرانین زود خسته میشوند و سراغ کار های دیگری می روند. پس اگر قصد آموزش آنها را دارید باید آموزش هایتان بسیار مختصر باشد. یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید شانه زدن مداوم مو های آنها است. این کار باعث آن میشود تا از گره افتادن در خز این سگ ها جلوگیری بشود. سعی کنید آنها را در زمان های یکسان برای مثال دو هفته یک بار یا هفته ای یک بار به حمام ببرید. همانطور که گفته شد سگ های پامرانین به یک سری موارد برای نگهداری نیاز دارند.

پس اگر شما قصد نگه داری از یک پامرانین را دارید باید حداقل ها و شرایط گفته شده را برای نگه داری از آنها فراهم کنید. در غیر این صورت نگهداری از آنها نه برای شما و نه برای سگ شما لذت بخش نخواهد بود.