مشکلات جعبه بستر گربه
مشکلات جعبه بستر گربه (قسمت دوّم) در این رابطه بیشتر بدانید!

چرا اینقدر مشکلات جعبه بستر گربه برای ما مهم است؟

گربه ها به مرور زمان دچار این مشکل میشوند و شما زمانی آن را میبینید که مشکلات دفع گربه ایجاد میشود! همانطور که طی مقاله قبلی خواندیم انجام دادن دفع بیرون از جعبه به دلیل مشکلات جعبه بستر گربه میتواند باشد.این مشکل در اگر ادامه دار شود میتواند به شدت آزار دهنده بوده و برای گربه عادت شود. این موضوع میتواند در نهایت منجر به دفع گربه بر روی سطوح شود که کاملاً آزار دهنده است. در ادامه این بخش از مطلب به شما سایر دلایل ایجاد این مشکل را معرفی خواهیم کرد.

استرس خانگی گربه

استرس می تواند باعث ایجاد مشکل برای گربه در استفاده از جعبه بستر شود. گربه ها می توانند تحت تأثیر حوادثی که صاحبانشان تصور نمی کنند آسیب ببینند و استرس داشته باشند. تغییر در مواردی که حتی غیرمستقیم گربه را تحت تأثیر قرار می دهد میتوانند بر روی گربه تاثیر منفی بگذارند. پس باید بسیار در زمینه مراقبت از گربه خود مراقب باشید. کار هایی مانند جابجایی، افزودن حیوانات جدید یا اعضای خانواده به خانه شما حتی تغییر برنامه روزانه به گربه استرس وارد میکند. البته این موضوع در مورد همه ی گربه ها صادق نیست.

این استرس های به وجود آمده ناشی از عوامل ذکر شده میتواند منجر به عدم استفاده گربه از جعبه بستر بشود. شاید برایتان عجیب به نظر برسد ولی این موضوع کاملا واقعی است.

درگیری خانگی چند گربه ای

گاهی اوقات یک یا چند گربه در یک خانه مدام دسترسی به جعبه های بستر سایر گربه ها را کنترل کرده و آنها را اذیت می کنند. حتی اگر یکی از گربه ها با گربه های دیگر در جعبه بستر روبرو شود، میتواند منجر به درگیری بین آنها شود. باید بدانید که هرگونه درگیری بین گربه ها می تواند استرس کافی برای ایجاد مشکلات جعبه بستر گربه را ایجاد کند.

مشکلات جعبه بستر گربه ها
اگر چند گربه دارید ممکن است برای اذیت کردن یکدیگر مانع از انجام دفع راحت دیگری بشوند و یا این کار را به امری استرس آور برای هم تبدیل کنند.

مشکلات پزشکی که می تواند باعث دفع نامناسب شود

  • عفونت ادراری (UTI)

اگر گربه شما مرتبا وارد جعبه بستر خود می شود و فقط مقدار کمی ادرار تولید می کند نشانه خوبی نیست. گربه شما ممکن است دچار عفونت ادراری شده باشد یا بشود. برای برطرف کردن این مشکل شما باید سریعاً به دامپزشک خود مراجعه کنید و مشکل گربه را با آن مطرح کنید.

  • سیستیت بینابینی گربه

سیستیت بینابینی گربه یک بیماری عصبی است که مثانه گربه را تحت تأثیر قرار می دهد.  سیستیت به معنای مثانه ملتهب است که میتواند باعث آزار دیدن گربه شود. گربه های مبتلا به سیستیت مرتباً ادرار می کنند و ممکن است به نظر برسد که فشار می آورند اما موفقیت کمی دارند. آنها ممکن است در جایی که ادرار می کنند خود را لیس بزنند و تمیز کنند و ممکن است در ادرارشان خون باشد. سیستیت بینابینی گربه می تواند باعث شود گربه خارج از جعبه بستر عملیات دفع را انجام دهد. این موضوع فقط به دلیل افزایش اضطراب در ادرار کردن و درد در ادرار است.

سیستیت بینابینی گربه بسیار جدی است و می تواند حیوان را تهدید کند پس سریعاً باید توسط دامپزشک درمان شود.

  • سنگ کلیه یا انسداد مجاری

اگر گربه شما سنگ کلیه یا انسداد دارد ، ممکن است به طور مکرر وارد جعبه بستر خود شود. هنگامی که سعی دارد دفع را انجام دهد ممکن است درد داشته باشد و از خود صدا تولید کند. اگر گربه ها دچار این حالت شوند شکم آنها ممکن است در لمس حساس باشد. پس از لمس شکم آنها خودداری کنید چون ممکن است باعث درد در آنها شود.

مشکلات گربه ها
مشکلات دفع گربه ها میتواند بعضاً به دلیل بیماری های زمینه ای باشد در این مورد گربه خود را پیش دامپزشک ببرید تا از بهبود گربه خود مطمئن شوید.

سایر مشکلات رفتاری برای دفع

علامت گذاری ادرار

علامت گذاری ادرار مشکلی است که اکثر صاحبان حیوانات خانگی آن را در نظر نمیگیرند. دلیل آن هم این است که با سایر مشکلات جعبه بستر متفاوت است. این کار برای صاحبان گربه بسیار غیرمنتظره و عجیب است و ممکن است از دیدن آن شوکه شوند. گربه ای که علائم ادرار دارد به طور منظم در جعبه بستر دفع را انجام میدهد، اما بعضا ادرار را در مکان های دیگر به خصوص در سطوح عمودی اسپری میکنند. این موضوع کاملا با بحث ادرار بر روی سطوح متفاوت است! هنگام علامت گذاری، او معمولاً به یک شی عمودی مانند طرف صندلی، دیوار یا بلندگو این کار را میکند.

گربه رو به روی سطح می ایستد و دمش را مستقیم در هوا بلند کرده و ادرار را روی سطح اسپری می کند. مقدار ادراری که گربه هنگام علامت گذاری ادرار اسپری می کند بسیار کمتر از ادرار های معمول او است.

اگر گربه شما خارج از جعبه بستر دفع را انجام داد چه باید کرد؟

نکات اساسی برای اینکه گربه ها در هنگام استفاده از جعبه های بستر احساس بهتری کنند:

• تقریباً همه گربه ها جعبه های بستر تمیز را دوست دارند، پس حداقل روزی یک بار بستر گربه خود را جمع کنید و عوض کنید. جعبه بستر را هفته ای یکبار کاملاً با جوش شیرین یا صابون بدون بو بشویید. سعی کنید در این موضوع به هیچ عنوان از خود کوتاهی ناشن ندهید چون این کوتاهی برایتان عاقبت خوبی نخواهد داشت!

• بیشتر گربه ها بستر کم عمق را دوست دارند پس سعی کنید برای گربه خود بستر یک تا دو اینچی تهیه کنید.

• گربه شما ممکن است نوع بستری را که در زمان بچگی به عنوان بچه گربه استفاده کرده ترجیح دهد.

• اکثر گربه ها آسترهای جعبه ای یا درب جعبه های خود را دوست ندارند. سعی کنید برای گربه ها جعبه های ساده تر تهیه کنید.

گربه ها جعبه های بستر خود را در مکانی آرام اما گوشه دار دوست دارند. آنها دوست دارند که بتوانند مردم یا حیوانات دیگر را در حال نزدیک شدن ببینند. گربه ها همچنین دوست دارند چندین راه فرار داشته باشند، در صورتی که بخواهند سریع جعبه خود را ترک کنند.

• از آنجا که جعبه های خود تمیز شونده به طور کلی تمیزتر از انواع سنتی جعبه های بستر هستند، بسیاری از گربه ها آنها را به راحتی می پذیرند. با این حال، اگر از یک جعبه بستر خود تمیز شونده استفاده می کنید و گربه شروع به از بین بردن جعبه بستر می کند ، سعی کنید به یک نوع سنتی از جعبه بستر را برای گربه تهیه کنید.

با خواندن این مطلب قطعا شما در بهبود مشکلات دفع گربه خود موفق تر خواهید بود. شما میتوانید پارت اول این مقاله را در مشکلات جعبه بستر گربه (قسمت اوّل) میشاهده نمایید.