کرم های گربه ها
کرم های گربه ها | انواع انگل های روده ای و درمان آن ها

کرم های گربه ها متداول ترین انگل های گربه

گربه ها می توانند انگلهای روده ای متنوعی از جمله برخی از آنها که معمولاً “کرم” نامیده می شوند، بدست آورند. آلودگی کرم روده می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. امروزه انواع کرم گربه ها وجود دارد. بعضی اوقات کرم های گربه ها علامت ظاهری عفونت از خود نشان می دهند و علامت ظاهری دیگری ندارند. انگل های گربه ها ممکن است تا قبل از به وجود آمدن یک مشکل جدی برای سلامتی گربه خود را نشان ندهد. برخی از کرم های انگل نیز برای سلامتی انسان خطراتی دارند.

انواع کرم در گربه ها

گربه هایی که در فضای باز هستند و به طور معمول در معرض خاکی قرار می گیرند که حیوانات دیگر مدفوع می کنند مستعد انگل هستند. این موضوع برای بچه گربه هایی که به طور منظم مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه دریافت نمی کنند خطرناک تر است. آنها بیشتر در معرض خطر ایجاد عوارض مرتبط با کرم ها هستند. خب حالا بیایید انواع کرم ها را باهم برسی کنیم:

 • کرم های گرد

کرم های گرد رایج ترین انگل های گربه ها هستند. کرمهای بالغ که شبیه اسپاگتی هستند، سه تا چهار اینچ طول دارند. روش های مختلفی برای آلوده شدن گربه ها وجود دارد. بچه گربه ها می توانند کرم های گرد را از شیر مادر آلوده دریافت کنند.

 • کرم های قلاب

کرم های قلاب یکی دیگر از انواع کرم در گربه ها هستند. این کرم ها بسیار کوچکتر از کرم های گرد هستند طول آنها کمتر از یک اینچ است. کرم های قلاب انگل های گربه ای هستند که عمدتا در روده کوچک زندگی می کنند. از آنجا که این کرم ها از خون حیوانات تغذیه می کنند، کرم های قلابدار می توانند باعث کم خونی بسیار شدید بشوند. این کم خونی تهدید کننده زندگی، به ویژه در بچه گربه ها میتواند باشد. تخمهای کرم قلاب در مدفوع گربه در محیط پخش و گربه ی دیگر را می تواند از طریق تماس پوستی به آن آلوده کند.

 • کرم های نواری

کرم های نواری یکی دیگر از انگل های گربه هستند. این کرم ها انگلهایی بلند، مسطح و تقسیم شده هستند که طول آنها از 4 تا 28 اینچ است. یک آلودگی توسط این نوع از انگل گربه ها می تواند باعث استفراغ یا کاهش وزن شود. گربه با خوردن یک میزبان متوسط​​، مانند کک یا جوندگان آلوده، کرم های نواری را به دست می آورند. وقتی گربه ها آلوده می شوند، قسمت هایی از کرم نواری که قطعاتی شبیه دانه های برنج هستند روی خز اطراف انتهای عقب گربه دیده می شوند.

 • کرم های ریه

کرم های ریه نیز یکی دیگر از انگل های گربه هستند. این کرم ها در ریه های یک گربه قرار دارند. اکثر گربه ها هیچ نشانه ای از این بیماری ندارند، اما بعضی از آنها می توانند سرفه کنند. حلزون ها میزبان میانی محبوب این نوع انگل هستند. اما گربه ها معمولاً پس از خوردن پرنده یا جوندگانی که میزبان میانی را بلعیده است، آلوده می شوند. روش انتقال انگل های گربه ممکن است متفاوت باشد. اما یکی از اصلی ترین راه هایی که گربه ها کرم می گیرند، از طریق مدفوع گربه سانان است. گربه های مادر همچنین می توانند آنها را به بچه گربه های خود منتقل کنند.

پیشگیری از کرم به وجود آمدن انواع کرم

گربه خود را در خانه نگه دارید تا از قرار گرفتن در معرض سایر گربه ها، جوندگان، کک و مدفوع آلوده جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که خانه، حیاط و حیوانات خانگی شما بدون کک هستند. هنگام تعویض بستر گربه یا دست زدن به مدفوع، بهداشت را رعایت کرده و از دستکش استفاده کنید. همچنین دور ریختن سریع مدفوع نیز مهم است. شما همچنین میتوانید از دامپزشک خود بخواهید که یک برنامه مناسب برای پیشگیری از انگل یا پیشگیری از گربه داخلی را برای شما پیشنهاد کند.

علائم کرم انگل

علائم بسته به نوع انگلی و محل عفونت متفاوت است. اما برخی از علائم بالینی رایج عبارتند از:

 • اسهال
 • کرمهایی که در مدفوع یا بخشهایی از کرم در نزدیکی مقعد دیده می شوند
 • مدفوع خونین
 • نفخ یا شکم گرد
 • کاهش وزن
 • استفراغ
 • یبوست
 • کم خونی
 • سرفه کردن
 • مشکل تنفسی

اگر فکر می کنید گربه شما ممکن است کرم داشته باشد، بسیار مهم است که او را نزد دامپزشک بیاورید. دامپزشک می تواند وجود یا عدم وجود آنها را تأیید کند. از تشخیص خودسرانه خودداری کنید، زیرا کرم ها همیشه قابل مشاهده و شناسایی نیستند.

انگل های گربه
در این عکس ایجاد علائم ظاهری این بیماری بر روی سطح پوست گربه را مشاهده میکنید

درمان کرم ها

لطفاً خودتان سعی نکنید حیوان خانگی خود را معالجه کنید. حیوان شما باید به دلیل نوع خاصی از انگل های گربه که دارد درمان شود. همه کرم کش ها این انگل ها را ریشه کن نمی کنند. دامپزشک نوع آلودگی گربه و کرم داخل بدن گربه را میتواند برای شما تعیین کند. دامپزشک طبق مشاهدات خود بهترین روش درمانی را برای شما تجویز می کند. دامپزشک همچنین می تواند به شما بگوید که آیا کرم کش باید تکرار شود یا خیر و چه زمانی باید تکرار شود. شما نمیتوانید بدون مشورت دامپزشک خود از دارو های سگ استفاده کنید. همه داروهای سگ برای گربه ها بی خطر نیستند.

برخی از داروهای ضد کرم بدون نسخه در صورت استفاده نامناسب می توانند مضر باشند.

انتقال کرم ها به انسان ها

انتقال این بیماری از گربه ها به انسان همیشه چیزی است که ممکن است نگران آن باشید. قطعاً تعداد زیادی تخم کرم گرد می تواند در محل اجابت مزاج حیوانا دوست داشتنی شما جمع شود. افراد، به ویژه کودکان، که با چنین تخم هایی در تماس هستند ممکن است دچار مشکلات جدی بهداشتی شوند. این مشکلات عباتند از نابینایی، انسفالیت و سایر آسیب های اعضای بدن. درمان نابینایی ناشی از این کرم ممکن است شامل برداشتن چشم و جراحی های سنگین باشد. لارو کرم قلاب می تواند به پوست انسان نفوذ کرده و باعث تولید ضایعات شود.

افراد می توانند از طریق بلغور کک آلوده،کرم های نواری را بدست آورند که این موارد بسیار نادر است. اما دلیل بر آنکه مراقبت های لازم را به عمل نیاورید نخواهد بود. با برسی انواع انگل گربه ها دیدید که چقدر ممکن است این موضوع زندگی گربه را تحت شعاع قرار دهد. همچنین در ضورت عدم رعایت موارد بهداشتی میتواند زندگی شما را نیز به خطر بیندازد.