چگونه یک قلاده ی مناسب برای سگ خود انتخاب کنیم؟

صاحب سگ بودن می‌تواند یک تجربه جالب و رضایت بخش باشد. اگر دوستدار حیوانات باشید، مطمئناً لذت و رضایت مراقبت و تربیت سگ را درک می‌کنید. با این حال، داشتن سگ با مسئولیت‌های خاصی همراه است. باید آنها را تغذیه و حمام کنید، آنها را نزد دامپزشک ببرید و مهمتر از آن، وسایل لازم را برای ایمنی آنها تهیه کنید. یکی از این چیزها قلاده سگ است.

به طور معمول، قلاده سگ فقط یک وسیله جانبی نیست که دور گردن حیوان خانگی شما پیچیده شود. بلکه برای راحتی و ایمن نگه داشتن آنها هنگام پیاده‌روی و ورزش استفاده می‌شود. اما مانند سایر لوازم سگ، انتخاب قلاده می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد. از آنجایی که ظاهر، راحتی و ایمنی حیوان خانگی شما مهم است، باید ملاحظاتی را برای یافتن قلاده سگ مناسب در نظر بگیرید.

بنابراین، اگر به زودی یک قلاده سگ می‌خرید، در زیر مواردی که باید هنگام انتخاب قلاده در نظر بگیرید آورده شده است.

نکات مهم در زمان خرید قلاده سگ

در زمان خرید قلاده سگ باید به این موارد توجه کنید.

انتخاب نوع قلاده متناسب با نژاد سگ

این یکی از موارد ضروری است که هنگام انتخاب قلاده سگ باید در نظر بگیرید. به طور کلی، نژادهای مختلف سگ در اندازه‌های مختلف هستند. برخی از آنها با بزرگتر شدن رشد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در اندازه‌های کوچک خود باقی می‌مانند. به همین دلیل، هنگام خرید قلاده برای سگ، باید نژاد سگ خود را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که قلاده‌ای که می‌گیرید متناسب با آنها بوده و به اندازه کافی انعطاف پذیر و با نژاد آنها سازگار باشد.

به عنوان مثال، اگر شما یک سگ کوهستانی برن یا یکی از سایر نژادهای بزرگ را دارید، ممکن است برای اطمینان از راحتی و ایمنی آنها به قلاده سگ انعطاف پذیر و محکم‌تری نیاز داشته باشید. علاوه بر این، نژادهای سگی وجود دارند که موهای بلند، ضخیم و پشمالو دارند. در چنین حالتی، بهتر است قلاده قابل رویت‌تری انتخاب کنید که لبه‌ای نداشته باشد که ممکن است باعث درهم تنیدگی شود.

مواد قلاده

لازم به ذکر است که قلاده سگ از مواد مختلفی ساخته شده است. با این حال، همه این مواد نمی‌توانند برای حیوان خانگی شما مفید باشند. به عنوان مثال، اگر به دنبال یک قلاده سگ ارزان قیمت و بادوام هستید، قلاده نایلونی می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

اگر می‌خواهید قلاده‌ای با کلاس داشته باشید، استفاده از قلاده‌ای که از چرم ساخته شده، می‌تواند ایده خوبی باشد. همچنین بادوام است و می‌تواند سگ‌های با اندازه‌های مختلف را ایمن و مطمئن نگه دارد.

از طرف دیگر، اگر طرفدار محیط زیست هستید، ممکن است مواد سازگار با محیط زیست را در نظر بگیرید. مواد قلاده سبز نه تنها برای محیط زیست مفیدند، بلکه برای سگ شما بادوام، سبک و غیرسمی هستند.

اندازه‌گیری سایز قلاده

هنگام انتخاب قلاده سگ بر اساس اندازه، باید به این سوال پاسخ دهید که آیا اندازه برای حیوان مناسب است یا خیر. این بدان معنی است که بررسی کنید که قلاده برای حیوان خانگی شما خیلی تنگ یا شل نباشد. به طور معمول، استفاده از قلاده سگ گشاد می‌تواند باعث نگرانی در حفظ ایمنی آنها شود.

این احتمال وجود دارد که قلاده روی جسم دیگری گیر کند و در نتیجه حیوان خانگی شما را خفه کند. همچنین، داشتن یقه شل باعث می‌شود که سگ شما راحت‌تر فرار کند. در نتیجه، سگ شما در معرض خطر احتمالی قرار می‌گیرد، به خصوص زمانی که به خیابان می‌دود.

از سوی دیگر، استفاده از قلاده‌ای که خیلی سفت است نیز می‌تواند سگ شما را خفه کند و باعث برخی مشکلات سلامتی شود. می‌تواند راه هوایی آنها را مسدود کرده و تنفس را برای آنها دشوار کند. علاوه بر این، زمانی که قلاده شروع به مالیدن روی پوست سگ شما می‌کند، می‌تواند باعث تحریک پوست گردد.

برای جلوگیری از این شرایط، بسیار مهم است که قلاده‌ای را انتخاب کنید که مناسب حیوان شما باشد و در عین حال فضای کافی برای تنفس و حرکت او فراهم گردد. اگر می‌خواهید از تناسب قلاده سگ خود مطلع شوید، دور گردن او را با حداقل یک  بیشتر اندازه بگیرید.

زیبایی شناسی

جدا از اینکه یکی از چیزهای مفیدی است که داشتن سگ را بسیار آسان می‌کند، قلاده نیز می‌تواند برای زیباتر جلوه دادن آنها استفاده شود. این به این دلیل است که اکثر قلاده‌های سگ در رنگ‌ها، الگوها و سبک‌های مختلف موجود هستند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید طراحی سفارشی داشته باشید، می‌توانید به سراغ قلاده‌های پاپیونی یا آن‌هایی که طرح‌های منحصربه‌فرد دارند بروید.

اگر به دنبال چیزی هستید که یافتن حیوان خانگی گم شده را آسان کند، استفاده از قلاده‌ای که به شما امکان می‌دهد برچسبی را با اطلاعات سگ بر روی آن بچسبانید نیز می‌تواند عالی باشد.

هر قلاده‌ای را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که برای سگ شما عالی به نظر می‌رسند بدون اینکه ایمنی و امنیت را به خطر بیندازند.

انواع قلاده‌های موجود در بازار و مزایا و معایب انها

هنگام انتخاب انواع قلاده سگ برای سگ خود، نیازهای سگ و فعالیت‌های روزانه او را در نظر بگیرید. ممکن است دوست داشته باشید چند نوع قلاده مختلف برای مصارف مختلف در دسترس داشته باشید.

دانستن اینکه هر قلاده در چه مواقعی بهتر است استفاده شود، به شما کمک می‌کند قلاده مناسب را برای سگ خود و فعالیت‌های منظم او پیدا کنید.

قلاده‌های استاندارد سگ

قلاده‌های استاندارد سگ رایج‌ترین نوع هستند. این قلاده‌ها به راحتی بسته می‌شوند و به راحتی در می‌آیند و می‌توانند هر چقدر که بخواهید ساده یا شیک باشند و اغلب از راحت‌ترین قلاده‌های سگ هستند. یک قلاده استاندارد بهتر است برای سگ‌هایی استفاده شود که قلاده را نمی‌کشند. می‌توانند بدون بند باشند. در برخی موارد تنها به چیزی برای نگه داشتن برچسب‌های شناسه خود نیاز دارند.

قلاده‌های اولیه سگ

قلاده‌های اصلی معمولاً نایلونی یا چرمی هستند و با سگک‌های پلاستیکی یا فلزی عرضه می‌شوند. آنها در طیف گسترده‌ای از سبک‌ها، الگوها و حتی مواد موجود هستند. قلاده ساده معمولاً در تمام روز و حتی شب پوشیده می‌شود. آنها باید راحت باشند و روی گردن پایین بیایند.

قلاده سگ LED

قلاده‌های ال‌ای‌دی سگ، مانند گردنبند ال‌ای‌دی نایت ایز نایت، برای صبح زود یا عصر که هوا تاریک است، ایده‌آل هستند.

این قلاده‌ها گاها با چراغ‌های جامد یا چشمک زن و همچنین مواد بازتابنده همراه هستند تا وقتی که برای پیاده‌روی بیرون می‌روید، اتومبیل‌ها و سایر عابران پیاده بتوانند سگ شما را به وضوح ببینند.

قلاده‌های نایلونی

قلاده‌های نایلونی استاندارد سگ شامل نوارهای ایمنی بازتابنده نیز هستند. به عنوان جایگزین، می‌توانید چراغ‌های قابل اتصال یا بازتابنده‌هایی را پیدا کنید که متناسب با اکثر قلاده‌ها هستند.

قلاده سگ ضد آب

قلاده‌های ضد آب برای حیوانات خانگی در آب و هوای مرطوب و برای فعالیت‌های تابستانی در فضای باز بسیار مورد توجه است. مواد نرم قلاده‌های سگ ضد آب به اندازه‌ای راحت است که می‌توان آن را همیشه یا فقط برای روزهای بارانی و فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های آبی پوشید.

این نوع قلاده‌ها نه تنها ضد آب خواهد بود، بلکه در برابر باکتری ها مقاومت می‌کند و تمیز کردن آن بسیار آسان است. با گذشت زمان، باکتری‌های موجود در بیشتر مواد شروع به تشکیل کپک کرده و شروع به تجزیه می‌کنند.