حل مشکلات جعبه بستر گربه
حل مشکلات جعبه بستر گربه (قسمت سوّم) پایانی بر این مشکل!

چگونه میشود مشکلات جعبه بستر گربه را حل کرد؟

در مقالات شماره یک و دو مشکلات جعبه بستر دلیل استفاده نکردن گربه از جعبه بستر را  فهمیدیم. حال نوبت به حل مشکلات جعبه بستر گربه میباشد. با خواندن این مقاله شما خواهید توانست که مشکل جعبه بستر گربه خود را به خوبی حل کنید. پس تا آخر با ما همراه باشید. حل مشکلات جعبه بستر گربه مستلزم کمی وقت گذاشتن و صرف حوصله است. با مطالعه دو قسمت قبل در مورد مشکلات جعبه بستر گربه ها عوامل ایجاد کننده آن را باهم شناختیم. حالا به قسمت سوّم رسیدیم و قرار است در این قسمت راه حل های این موضوع را مطرح کنیم.

در این بین در مورد بعضی از موارد ایجاد کننده مشکلات بستر چیز های بیشتری خواهیم دانست. قبل از رفتن به سراغ حل این مشکلات اگر شما قسمت دوّم این مقاله را نخوانده اید اینجا کلیک کنید.

حل مشکلات جعبه بستر گربه

اولین دلیل استفاده نکردن گربه از جعبه بستر درد پیش آمده برای آن هنگام دفع میباشد. پس اولین کار برای رفع انجام دفع در خارج از جعبه بستر، برطرف کردن مشکلات ادرار و مشکلات پزشکی است. گربه خود را به مراکز درمانی ببرید و از دامپزشک بخواهید به صورت کامل آن را معاینه کند. هنگامی که دامپزشک تشخیص داد گربه شما بیماری یا مشکلی ندارد میتوانید موارد زیر را اجرا کنید.

برای حل مشکل گربه این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

• باید جعبه های بستر گربه به اندازه کافی برای گربه تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که برای هر گربه در خانه خود یک عدد دارید، به علاوه یک مورد اضافی.

جعبه های بستر را در مکان های قابل دسترس برای گربه بگذارید. این مناطق باید دور از مناطق پرترافیک و دور از مناطقی که گربه ممکن است احساس گیر افتادگی کند قرار دهید. اگر در یک خانه دوبلکس زندگی می کنید، ممکن است لازم باشد چند جعبه بستر گربه بگیرید و در سطحوح مختلف قرار دهید. از گذاشتن جعبه ها در مکان های شلوغ، بلند و ترسناک خودداری کنید.

• سعی کنید ظروف غذای گربه خود را در جایی غیر از کنار جعبه بستر گربه قرار دهید. سعی کنید نهایت تلاش خود را کنید تا این فاصله را ایجاد کنید.

• پوشش ها و آسترها را از همه جعبه های بستر گربه بردارید. گربه ها اکثراً با پوشش های جعبه خود راحت نیستند پس سعی کنید برای گربه ها جعبه های ساده تری تهیه نمایید.

• سعی کنید خاک بستر گربه را بگذارید خودشان انتخاب کنند. گربه ها معمولاً خاک های بستر بافت متوسط تا ریز را ترجیح می دهند. سعی کنید از خاک بسترهای بدون بو استفاده کنید. انواع مختلف خاک بستر را در جعبه های کنار هم قرار دهید تا به گربه شما علاقه خود را به یکی از آنها نشان دهد.

• حداقل روزی یک بار بستر را تمیز کنید و هفته ای یک بار همه جعبه های بستر گربه را با آب گرم و صابون بدون بو بشویید. شما حتی میتوانید برای تمیز کردن جعبه بستر گربه از جوش شیرین نیز استفاده کنید. مشکلی که در پاک کننده های معطر وجود دارد این است که گربه شما ممکن است از رایحه بیزار شود و دیگر سراغ جعبه بستر نرود.

اگر گربه شما سطوح را ترجیح میدهد چه باید کرد؟

خب، قطعا تا به اینجای کار باید توانسته باشید دلیل استفاده نکردن گربه از جعبه بستر را پیدا کرده و حل نموده باشید. اما اگر هنوز هم دلیل درست آن برایتان روشن نیست نگران نباشید دلایل و راه های دیگری هم هستند! اگر به نظر می رسد گربه شما دفع را در یک نوع خاص از سطح یا در یک مکان خاص را ترجیح می دهد به معنی جذابیت آن محیط است. شما باید از جذابیت سطح یا مکان مورد علاقه گربه خود بکاهید. اگر ترجیح گربه برای دفع در یک منطقه تاریک است، سعی کنید همیشه یک نور در آن محل روشن نگه دارید.

همچنین در مورد سطوح میتوانید ایستادن گربه را بر روی سطوح برایش کمی ناخوشایند کنید. در همین حال سعی کنید برای او جعبه بستر گربه اضافی تهیه کنید. در صورتی که بخشی از مشکل او محل قرار گرفتن در یک جعبه بستر خاص  است با جعبه بستر اضافه این مشکل حل میشود. سعی کنید این جعبه بستر گربه را در مکان هایی که گربه علاقه دارد بگذارید. شما انواع مختلف بستر را برای انتخاب به گربه بدهید تا بتواند به شما نشان دهد کدام یک از بسترها را انتخاب کنید. جعبه ها را برای مدتی کنار هم قرار دهید و هرکدام از آنها یک نوع متفاوت از خاک بستر را داشته باشند.

به دقت این موضوع را دنبال کنید و بررسی کنید که گربه شما تصمیم دارد از کدام یک جعبه ها استفاده کند.

اگر گربه شما دچار انزجار از بستر شده است

استفاده نکردن گربه از جعبه بستر یک دلیل دیگر هم دارد انزجار از بستر است. گربه ها معمولاً زمانی که به عنوان بچه گربه هستند ترجیح می دهند خاک بستر دارای رایحه باشد. بعضی از گربه ها هستند که بدون هیچ مشکلی با تغییر بستر خود سازگار می شوند. در حالی که بعضی گربه ها ممکن است با استفاده از نوعی بستر که قبلا استفاده نمیکردند،احساس ناراحتی کنند. این موضوع برای هر گربه میتواند متفاوت باشد. اگر فکر می کنید گربه شما از نوع بستر متنفر است، سعی کنید انواع بستر را برای استفاده به او ارائه دهید.

گربه ها معمولاً بسترهای با بافت متوسط تا ریز را دوست دارند. همچنین گربه ها معمولاً به بسترهای بدون بو علاقه دارند. برای کمک به گربه خود برای انتخاب بستر دلخواه، چند جعبه را کنار هم قرار دهید و بگذارید گربه انتخاب کند. اگر گربه شما جعبه بستر گربه را با چیزهای ناخوشایند مرتبط می کند، برای از بین بردن این حس به او کمک کنید. شما هرگز نمیتوانید گربه ها را  مجبور کنید از چیزی لذت ببرند. تلاش برای نشان دادن ایمنی جعبه بستر گربه به حیوان خود با قرار دادن آن در جعبه، احتمالاً نتیجه معکوس خواهد داشت. این کار به شدّت باعث ایجاد بیزاری او از جعبه بستر گربه میشود.

درمان استرس خانگی

گربه ها گاهی اوقات که احساس استرس می کنند در استفاده از جعبه های بستر گربه خود خودداری می کنند. منابع استرس یا ناامیدی را در محیط گربه خود شناسایی کرده و در صورت امکان از بین ببرید. به عنوان مثال، ظرف های غذای گربه را پر و در نزدیکی همان مکان نگه دارید. کارهای روزمره او را تا حد امکان قابل پیش بینی نگه دارید و از کار هایی که گربه انتظار ندارد بپرهیزید. پرده ها را روی پنجره ها و درها ببندید تا از دیدن گربه های بیرون ناراحت نشود. اگر نمی توانید منابع استرس را از بین ببرید، سعی کنید آنها را کاهش دهید.

برای حل مشکلات جعبه بستر گربه چه کارهایی نباید انجام شود

صرف نظر از اینکه برای حل مشکلات دفع گربه خود چه کاری انجام می دهید، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

بینی گربه خود را با به هیچ وجه با ادرار یا مدفوع خودش مالش ندهید:

این یک باور غلط است لطفا هرگز آن را انجام ندهید این کار واقعا به گربه شما آسیب میزند حتی این مشکل را بدتر میکند. این کرر میتواند باعث به وجود آمدن حالات روحی بسیار بدی در گربه شما شود.

گربه خود را سرزنش نکنید و او را در جعبه بستر نگذاریذ:

اوّل از همه این را به شما بگویم سرزنش کردن این حیوان دوست داشتنی در حل مشکلات جعبه بستر گربه هیچ کمکی نخواهد کرد. قطعا سرزنش کردن شما هیچ فایده ای برای بهبود گربه نخواهد داشت و با این کار فقط گربه سرخورده میشود. شما به هیچ وجه نباید سعی کنید به اجبار گربه را در جعبه بستر قرار دهید. گذاشتن گربه در جعبه بستر به این صورت باعث لجبازی گربه با شما خواهد شد. مطمئن باشید این کار نه تنها به شما نتیجه مطلوبی را نخواهد داد بلکه نتیجه عکس میدهد.

گربه خود را در یک اتاق کوچک با جعبه بستر، روزها تا هفته ها یا بیشتر محدود نکنید:

قطعاً برای دانستن دلیل استفاده نکردن گربه از جعبه بستر باید با آنمدام در حال ارتباط باشید. اگر ار تباط خود رابا گربه قطع کنید چگونه میخواهید مشکلش را بفهمید؟ علاوه بر آن انجام دادن این کار به تنهایی به شما نتیجه مثبت نخواهد داد. انجام این کار به خودی خود مشکلی ندارد. مشکل زمانی آغاز میشود که شما بدون اینکه کار دیگری برای حل مشکلات گربه انجام دهید او را محدود کنید. شما بدون انجام دادن کار های دیگر که ذکر شد قطعا با این کار نتیجه نخواهید گرفت. انجام این کار بدون توّجه به سایر راه حل ها فقط متواند گربه شما را منزوی کرده و به او استرس وارد کند.

با پاک کننده های مبتنی بر آمونیاک، محل دفع گربه را تمیز نکنید:

اگر به دنبال حل مشکلات جعبه بستر گربه خود هستید هرگز از مواد دارای آمونیاک برای تمیز کردن استفاده نکنید! ادرار گربه حاوی آمونیاک است و بنابراین تمیز کردن با آمونیاک می تواند گربه شما را به همان نقطه جذب کند. آمونیاک موجود در پاک کننده گربه را برای ادرار مجدد در نقطه قبل تشویق میکند. به جای استفاده از پاک کننده های معمولی از محصولی مخصوص تمیز کردن اینگونه مسائل استفاده کنید.

غذای گربه

یکی دیگر از موارد برای حل مشکلات جعبه بستر گربه استفاده از غذای گربه مناسب است. فراموش نباید کرد که یکی از مشکلات جعبه بستر به درد های هنگام دفع گربه برمیگردد. بعضی از این مشکلات میتواند به خاطر غذای نامناسبی باشد که گربه مصرف کرده است. شما میتوانید از غذا خشک گربه یا غذای کنسرو شده استفاده کنید.این که شما از یک غذای متناسب با گربه خود استفاده کنید بسیار مهّم است. یکی از کار های دیگری که در این زمنیه میتوانید انجام دهید این است که برای گربه خود یک مقدار روزانه تهیه کنید.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله غذای گربه ها مراجعه نمایید. در مقاله ذکر شده ما تمام این موارد را به صورت کامل برای شما عزیزان شرح داده ای/م. همانطور که دیدید دلیل استفاده نکردن گربه از جعبه بستر  و حل مشکلات جعبه بستر گربه به همین سادگی بود. برای حل آن فقط لازم است کمی از وقت ارزشمندتان را برای آنها بگذاریذ شما برای اینکه بتوانید مشکلات جعبه بستر گربه خود را کنید علاوه بر وقت نیازی به کمی صبر هم دارید. پس برای رفع این مشکل وقت کافی گذاشته و صبور باشید.

شما با انجام مواردی که گفته شده میتوانید دلیل استفاده نکردن گربه از جعبه بستر را فهمیده و برایش برطرف کنید. شما همچنین میتوانید قسمت اول این مقاله را در مشکلات جعبه بستر(قسمت اوّل) بخوانید.